میهن کاشت

فواید مزوتراپی مو: راه حل جدید و جذاب برای رفع ریزش و کم پشتی مو

فواید مزوتراپی مو چه مواردی است؟

آیا می دانید که مزوتراپی مو یک روش درمانی جدید و موثر برای رفع ریزش و کم‌پشتی مو است؟ در این روش، با تزریق محلول های غنی از مواد مغذی به پوست سر، رشد و تقویت موها تحریک می‌شود. در این مقاله، به شما نشان خواهیم داد که چگونه با استفاده از فواید مزوتراپی، می‌توانید به موهای سالم و زیبای خود برسید.

فواید مزوتراپی مو، باعث تقویت و افزایش حجم موها می‌شود.

فواید مزوتراپی

با تزریق محلول‌های حاوی ویتامین‌ها، عصاره گیاهان، پروتئین‌ها و اسیدهای آمینه به پوست سر، می‌توان گفت که فواید مزوتراپی موی سر بسیار زیاد است. برخی از فواید مزوتراپی عبارتند از:

 • افزایش خون‌رسانی به ریشه مو و تغذیه فولیکول‌های مو
 • تعادل هورمونی و جلوگیری از تخریب فولیکول‌های مو
 • تقویت تارهای مو و افزایش ضخامت آنها
 • حفظ رطوبت و شفافیت پوست سر
 • تنظیم فازها و فصل رشد موها (فصل رشد موها، به این معنی است که در فصول مختلف سال، سرعت و میزان رشد و ریزش مو تغییر می‌کند. مثلا موها در تابستان سریع تر رشد می‌کنند چون هورمون‌هایی که رشد مو را تحریک می‌کنند در این فصل بیشتر آزاد می‌شوند.)

اگر مشتاق هستید بدانید که چگونه می‌توانید خون‌رسانی، تغذیه و تعادل هورمونی ریشه مو را افزایش دهید و رشد و سلامت موهای خود را بهبود بخشید، با ما همراه باشید. در ادامه، به بررسی عمیق‌تر هر یک از فواید مزوتراپی برای مو، خواهیم پرداخت.

فواید مزوتراپی شامل تقویت تارهای مو با افزایش خونرسانی و تأمین ویتامین‌ها و آنزیم‌های لازم است.

افزایش خون‌رسانی به ریشه مو و تغذیه فولیکول‌های مو

خون‌رسانی به ریشه مو برای رشد و سلامت آن ضروری است. خون، اکسیژن و غذا را به فولیکول‌های مو می‌رساند که باعث تولید و افزایش تارهای مو می‌شود. همچنین، از ریزش مو به دلیل کمبود اکسیژن جلوگیری می‌کند.

خواص مزوتراپی موی سر در این است که با تزریق محلول‌های غنی از مواد مغذی به پوست سر، خون‌رسانی را به ریشه مو افزایش داده و فولیکول‌های مو را تغذیه می‌کند. این مواد عبارتند از:

 • ویتامین B5: به سلول‌های مو انرژی می‌دهد و رشد آنها را سریع‌تر می‌کند.
 • ویتامین ث: از سلول‌های مو در برابر آسیب‌ها محافظت می‌کند و در پوست سر کلاژن تولید می‌کند.
 • بیوتین: باعقث تقویت مو می‌شود و شکستگی مو را کم می‌کند.
 • عصاره جنسینگ: التهاب، قارچ و باکتری را از بین می‌برد و خون‌رسانی و رشد مو را بالا می‌برد.
 • عصاره جینکو بيلوبا: همانند جنسینگ عمل می‌کند و علاوه بر آن، پلاکت خون را کم می‌کند.
 • عصاره رزماري: التهاب، قارچ، باکتري و راديكال آزاد را كاهش داده، خون‌رساني و رشد مو را افزایش داده و پوست سر را شفاف و مرطوب نگه می‌دارد.
 • پروتئین‌های گياهي: با فراهم کردن اسیدهای آمینه لازم، تارهای مو را ضخیم‌تر و قوی‌تر می‌کند.

فواید مزوتراپی شامل جلوگیری از ریزش مو با تعادل هورمونی و مقابله با عوامل مختلف مؤثر بر ریزش مو است.

تعادل هورمونی و جلوگیری از تخریب فولیکول‌های مو

هورمون‌ها یک نقش مهم در رشد و سلامت موها دارند. این یکی از مزایای مزوتراپی مو است که با تزریق محلول‌های غنی از مواد مغذی به پوست سر، تعادل هورمونی را بهبود می‌بخشد. بعضی از هورمون‌ها مثل استروژن، پروژسترون، تستوسترون و تیروئید به رشد مو کمک می‌کنند، در حالی که بعضی دیگر مثل پرولاکتین، کورتیزول و انسولین باعث ريزش و كمبود رشد مو می‌شود.

با تزريق عصاره گياهان و پروتئين‌ها به پوست سر، باعث مي‌شود كه:

 • سطح استروژن در بدن افزایش یابد و رشد مو را تحریک کند. استروژن یک هورمون زنانه است که به رشد و تقسیم سلول‌های رشد دهنده‌ی مو در لایه بازال پوست سر کمک می‌کند.
 • سطح تستوسترون در بدن تعادل یابد و رشد مو را بهبود بخشد. تستوسترون یک هورمون مردانه است که به رشد و ضخامت تارهای مو کمک می‌کند. البته، اگر سطح این هورمون بیش از حد باشد، می‌تواند باعث افزایش ریزش مو شود.
 • سطح تیروئید در بدن تعادل یابد و رشد مو را تنظیم کند. تیروئید یک غده است که هورمون‌های مهمی برای متابولیسم و انرژی بدن تولید می‌کند. اگر سطح این هورمون‌ها کم یا زیاد باشد، می‌تواند باعث ریزش مو تلوژن افلوویوم (telogen effluvium) شود.

فواید مزوتراپی شامل افزایش حجم مو با رشد بیشتر مو و تقویت فولیکول‌های مو است.

تقویت تارهای مو و افزایش ضخامت آنها

تارهای مو از پروتئینی به نام کراتین ساخته شده‌اند که برای سلامت و زیبایی آنها نیاز به مواد مغذی دارد. فواید مزوتراپی برای مو در این است که با تزریق پروتئین‌ها، اسیدهای آمینه و ویتامین‌ها به پوست سر، باعث می‌شود که:

 • تولید کراتین در لایه بیرونی فوليكول‌هاي مو افزایش یابد و تارهای مو، ضخیم‌تر و حجم بیشتری پیدا کنند. پروتئین‌های گیاهی، بیوتین و اسیدهای آمینه حاوی گوگرد از جمله مواد مغذی لازم برای تولید کراتین هستند.
 • رطوبت و انعطاف پذيري تارهای مو حفظ شود و شکستگی آنها کاهش یابد. ویتامین B5 (اسید پانتوتنیک)، ویتامین ث و عصاره رزماری از جمله مواد مغذی لازم برای حفظ رطوبت و انعطاف‌پذیری تارهای مو هستند.
مطالب مرتبط  هزینه مزوتراپی مو در سال 1402

فواید مزوتراپی شامل کاهش شوره سر و افزایش شفافیت پوست سر با تنظیم ترشح چربی و تقویت بافت پوست سر است.

حفظ رطوبت و شفافیت پوست سر

پوست سر نقش مهمی در سلامت و رشد موها دارد. پوست سر باید مرطوب، شفاف، سالم و بدون التهاب، قارچ، باکتری، شوره و خارش باشد. با تزريق عصاره گياهان، پروتئين‌ها و ويتامين‌ها به پوست سر، باعث مي شود كه:

 • خشکي و شوره پوست سر كاهش يابد و رطوبت آن حفظ شود. عصاره جینکوبيلوبا، عصاره رزماري، پروتئين‌هاي گياهي و ويتامين B5 از جمله مواد مغذي لازم براي حفظ رطوبت پوست سر هستند.
 • التهاب، قارچ، باکتری و خارش پوست سر کنترل شود و شفافیت آن افزایش یابد. عصاره جنسینگ، عصاره جینکوبیلوبا، عصاره رزماری و ویتامین ث از جمله مواد مغذی لازم برای کنترل التهاب، قارچ، باکتری و خارش پوست سر هستند.

تنظیم فازها و فصل رشد موها

مو ها در طول زندگی در چهار فاز رشد قرار دارند: فاز آناژن (فاز رشد)، فاز كاتاژن (فاز تغيير)، فاز تلوژن (فاز استراحت) و فاز اگزوژن (فاز ريخته شدن). در حالت طبیعی، حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد موها در فاز آناژن، حدود ۱ تا ۲ درصد موها در فاز كاتاژن، حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد موها در فاز تلوژن و حدود ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو در روز در فاز اگزوژن قرار دارند.

اما بعضی عوامل مثل استرس، بیماری، دارو، تغذیه نامناسب، بی‌کیفیت بودن محصولات مراقبت از مو و پیر شدن می‌تواند باعث اختلال در فازها و فصل رشد موها شده و منجر به ریزش مو تلوژن افلوویوم (telogen effluvium) یا ریزش مو آندروژنیک (androgenetic alopecia) شود.

با تزريق عصاره گياهان، پروتئين ها، اسيدهای آمینه و ويتامين ها به پوست سر، باعث مي‌شود كه:

 • فولیکول‌های خوابیده تحریک شده و به فاز آناژن بازگردند. عصاره جنسینگ و عصاره جینکوبیلوبا از جمله مواد مغذی لازم برای تحریک فولیکول‌های خوابیده هستند.
 • مدت زمان فاز آناژن افزایش یابد و مدت زمان فاز تلوژن کاهش یابد. اسیدهای آمینه حاوی گوگرد، پروتئین‌های گیاهی و ویتامین B5 از جمله مواد مغذی لازم برای افزایش مدت زمان فاز آناژن و کاهش مدت زمان فاز تلوژن هستند.
 • تعداد تارهای مو در فاز اگزوژن کاهش یابد و ریزش مو کنترل شود. عصاره نخل اره‌ای، عصاره رزماری و ویتامین ث از جمله مواد مغذی لازم برای کاهش تعداد تارهای مو در فاز اگزوژن و کنترل ریزش مو هستند.

جمع بندی

در این مقاله، با فواید مزوتراپی موی سر آشنا شدید. این روش درمانی جدید و جذاب، با تزریق محلول‌های غنی از مواد مغذی به پوست سر، می‌تواند به شما کمک کند که موهای سالم و زیبایی داشته باشید. با استفاده از مزوتراپی مو، شما می‌توانید ریزش و کم پشتی مو را درمان کنید، تارهای مو را تقویت کنید، پوست سر را مرطوب و شفاف نگه دارید و فازها و فصل رشد موها را بهبود بخشید. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید و جالب بوده باشد. همچنین، برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید به منابع زیر مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا