میهن کاشت

مراقبت های بعد از کاشت مو چه چیزهایی می باشد؟

مراقبت های بعد از کاشت مو چه چیزهایی می باشد؟

انجام کاشت مو برای زیبایی و جذابیت چهره انجام می شود. توجه داشته باشید برای انجام این عمل باید به مجموعه های تخصصی و پزشکان متخصص مراجعه نمایید تا شاهد پایان کاری بی نظیر باشید، اما نکته حائز اهمیت مراقبت های بعد از کاشت مو می باشد. با قاطعیت می توان بیان کرد این مراقبت ها از انجام عمل جراحی نیز مهم تر هستند، چرا که یک تصمیم اشتباه و نادیده گرفتن توصیه های پزشک می تواند منجر به از دست دادن فولیکول های کاشته شده شود. کسی که عمل پیوند مو انجام داده است قطعا دلش نمی خواهد که در انتها به دلیل نداشتن آگاهی هزینه و انرژی که بابت کاشت مو تلف کرده است بر باد رود.

قطعا کاشت مو می تواند به زیبایی و جذابیت چهره شما بی افزاید اما تصور نکنید این آخر کار است و بعد از کاشت مو نیاز به مراقبت نیست. لازم است بدانید مراقبت های بعد از کاشت مو به اندازه خود عمل جراحی مهم و حائز اهمیت می باشد. لازم است بدانید این مراقبت ها تنها در ماه اول الزامی است و بعد از ماه اول مقدار این مراقبت ها کاهش پیدا می کند. در این مقاله به صورت کامل در خصوص مراقبت های بعد از کاشت مو اطلاعاتی را بیان خواهیم کرد، پس اگر کاندید کاشت مو هستید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایید.

مراقبت های بعد از کاشت مو

همانطور که بالاتر نیز اشاره کردیم بعد از کاشت مو، حتما مراقبت های بعد از کاشت مو را جدی بگیرید. یک حقیقت تلخ در خصوص ریزش مو در افراد وجود دارد آن هم ریزش نیمی از موی افراد قبل از دیده شدن می باشد و این بدان معناست که بیشتر افراد در نیمی از عمرشان دچار ریزش مو هستند و به این مورد آگاه نیستند. با قاطعیت می توان بیان کرد هیچ راه قطعی دارویی برای درمان ریزش مو وجود ندارد و تنها یک راه قطعی برای ریزش مو و درمان طاسی سر وجود دارد آن هم کاشت مو می باشد.

توجه داشته باشید بعد از کاشت مو رعایت بهداشت را جدی بگیرید، چرا که اگر بهداشت در این مقطع رعایت نشود ممکن است صدمات غیر قابل جبرانی را به همراه داشته باشد. بعد از کاشت مو به مدت 3 ماه لازم است تا مراقبت های کاشت مو را جدی بگیرید. البته لازم است بدانید نیاز نیست این مراقبت ها را مانند روز اول رعایت کنید. شدت این مراقبت ها طی مرور زمان کاهش پیدا می کند. تا سه ماه ابتدایی لازم است تا کف سر به وسیله شامپو های مخصوص تمیز شود، در این مقطع استفاده از شامپو های معمولی را فراموش کنید، چرا که باعث آسیب به بافت سر می شود.

بعد از کاشت مو لازم است تا مراقبتهایی را جدی بگیرید در غیر اینصورت، موفقیت عمل جراحی کاشت مو زیر سوال می رود. در ادامه به مراقبت های بعد از کاشت مو اشاره خواهیم کرد.

مراقبت های بعد از کاشت مو در سه روز ابتدایی

با قاطعیت می توان عنوان کرد مهم ترین روز ها بعد از انجام عمل کاشت مو، سه روز ابتدایی می باشد. در بعضی از روش هایی که به وسیله آن کاشت مو انجام می شود، لازم است تا گردن به وسیله بانداژ پوشانده شود و ناحیه هایی که در آن قسمت ها کاشت انجام شده است باز باقی بماند. بعد از انجام این عمل نیازی به حضور زیباجو در بیمارستان نیست و فرد می تواند به راحتی در منزل استراحت نماید.

توجه داشته باشید داشتن ضربان در سر، بعد از انجام عمل جراحی امری است کاملا طبیعی. داشتن درد در سه روز ابتدایی بعد از عمل نیز امری است طبیعی. این درد بعد از گذشت سه روز به مرور زمان کاهش پیدا می کند. در این سه روز به هیچ عنوان حمام نروید چرا که برخورد مستقیم آب بر روی سر می تواند باعث آسیب به فولیکول ها شود. در ضمن در این سه روز ممکن است دلمه هایی را بر روی سر خود مشاهده کنید. هرگز به این دلمه ها دست نزنید چرا که لمس آن ها نیز می تواند منجر به از دست رفتن کامل فولیکول ها شود. در سه روز ابتدایی احتمال ابتلا به عفونت بسیار زیاد می باشد. در این سه روز باید با تجویز پزشک آنتی بیوتیک مصرف نمایید. برخورد آفتاب و گرد و غبار با فولیکول های کف سر می تواند منجر به نابودی گرافت ها شود. در نتیجه در این مدت در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید.

مطالب مرتبط  کاشت مو شقیقه: روش های انجام و هزینه آن

در این مدت به هیچ عنوان از سیگار و مشروبات الکلی استفاده نکنید. توصیه می شود در این سه روز بر روی بالشی که استفاده می کنید یک حوله نرم و تمیز قرار دهید و هر روز آن را بشویید چرا که ممکن است در طول شب از سر و دلمه های موجود بر سر موادی خارج شود. در نتیجه بهتر است تا هر روز روبالشی شسته شود تا عاری از هرگونه عفونت باشد.

مقوله چگونگی خوابیدن در این سه روز بسیار مهم می باشد. سعی کنید در این مدت به صورت نشسته بخوابید. بهتر است در این چند روز زاویه بدنتان در هنگام خوابیدن 45 درجه باشد. برای رعایت این زاویه می توانید از چند بالش برای زیر سر استفاده نمایید.

مراقبت های هفته اول بعد از انجام کاشت مو

بعد از گذشت سه روز ابتدایی بعد از کاشت مو، می توانید سر خود را بشویید. توجه داشته باشید برای شستشو سر لازم است تا از یک کاسه استفاده کنید و مستقیم زیر دوش قرار نگیرید. با یک کاسه به آرامی بر روی سر خود آب بریزید و به وسیله شوینده مخصوص اقدام به شستشوی سر نمایید. بعد از انجام شستشوی سر، روند بهبودی سر بسیار سریع تر پیش می رود. در یک هفته ابتدایی ممکن است با پوسته پوسته شدن سر روبرو شوید. با ایجاد پوسته پوسته بر روی سر ممکن است خارش نیز به سراغ شما بیاید. به هیچ عنوان سر خود را نخارانید. به طور کلی می توان اینگونه گفت که خارش سر اتفاق خوبی است، چرا که هنگامی خارش اتفاق می افتد که گردش خون در سر افزایش پیدا می کند. این گردش خون منجر به بهبودی سریع تر زخم ها خواهد شد. بعد از گذشت تقریبا یک هفته این خارش فروکش می کند و پوسته پوسته شدن سر نیز از بین می رود.

توجه داشته باشید در این مدت نیز انجام حرکات سنگین ممنوع می باشد. همچنین سعی کنید در این زمان نیز مانند سه روز ابتدایی از مصرف سیگار و مشروبات الکلی خودداری نمایید.

مراقبت های لازم کاشت مو در ماه اول

از هفته اول تا اخر ماه دوم، مو های جدیدی که بر روی سر شما قرار دارد شروع به ریزش می کند. در نتیجه جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. ریزش مو ها به دلیل باز شدن فضای کافی برای رشد مو های جدید می باشد. به این دوره که مو های جدید شروع به ریزش میکنند دوره شوک گفته می شود. در این دوره می توانید ورزش های سبک را آغاز کنید. توجه داشته باشید به صورت کلی از انجام هرگونه فعالیت سنگینی که منجر به تعریق در شما شود خودداری نمایید. با توجه به روشی که به وسیله آن کاشت مو انجام شده است مراقبت ها متفاوت می باشد. در بعضی از روش ها لازم است تا یک ماه ابتدایی مو ها را به وسیله بانداژ مخصوص ببندید و در معرض نور خورشید قرار نگیرید.

مراقبت های لازم در سه ماه ابتدایی بعد از کاشت مو با اتمام این سه ماه، مهم ترین زمان بعد از کاشت مو را پشت سر می گذارید. طی این سه ماه مو های جدید رشد خواهند کرد و حالت طبیعی به خود می گیرند

مراقبت از اسکار ها

حتی اگر با بهترین روش، کاشت مو انجام داده اید، مراقبت های بعد از آن بسیار مهم و حیاتی می باشد. لازم است بدانید حتی با مراقبت های زیاد نیز اندکی از جای زخم و اسکار بر روی سر باقی می ماند. هنگامی که متوجه رشد فولیکول های سر شدید از میزان مراقبت های بعد از کاشت، کم کنید و لازم است بدانید نیاز به رعایت مراقبت ها همانند روز اول نیست. در طول دوران نقاهت به هیچ عنوان به اسکار های موجود در کف سر دست نزنید. چرا که دست زدن به کف سر می تواند باعث خارج شدن فولیکول ها از کف سر شود.

فعالیت فیزیکی سنگین ممنوع می باشد.

بعد از انجام عمل کاشت مو حتما این توصیه ها را از سمت پزشک خود می شنوید که به هیچ عنوان در دوران نقاهت بعد از عمل، حرکات سنگین انجام ندهید و در معرض نور خورشید قرار نگیرید. چرا که عرق کردن در دوران بعد از عمل ممکن است به فولیکول ها آسیب برساند. شاید برایتان جالب باشد بدانید عرق کردن در ناحیه سر منجر به عفونت زخم های موجود در سر می شود.

مطالب مرتبط  علائم عفونت بعد از کاشت مو چیست؟

از محیط هایی که دارای رطوبت هستند نیز به شدت خودداری کنید و از رفتن به استخر و سونای بخار نیز خودداری نمایید.

مصرف الکل و سیگار را فراموش کنید.

شاید به نظرتان جالب باشد بدانید مصرف الکل و سیگار تا چه حد می تواند برای رشد مو ها مضر باشد. سعی کنید در صورت امکان از مصرف مشروبات الکلی و سیگار در سه ماه ابتدایی بعد از کاشت مو خودداری نمایید.

نحوه خوابیدن بعد از انجام عمل به شدت مهم می باشد.

با رعایت نحوه خوابیدن می توانید از التهاب و تورم های احتمالی جلوگیری نمایید. برای انجام این کار کافی است در زیر سر خود تعدادی بالش قرار دهید و زاویه 45 درجه را در هنگام خوابیدن رعایت نمایید. با انجام این کار تورم سر کاهش پیدا می کند. در هنگام خواب بانداژی که به سر متصل می باشد نباید با بالش برخورد کند چرا که حرکت این بانداژ منجر به جابجایی و یا کنده شدن فولیکول ها از کف سر می شود. لازم است تا در دو شب اول از کمپرس یخ استفاده نمایید. خم کردن سر به سمت پایین برای بستن کفش و نماز ممنوع می باشد.

مراقبت های بعد از کاشت مو چه چیزهایی می باشد؟
مراقبت های بعد از کاشت مو چه چیزهایی می باشد؟

ایجاد دلمه بعد از کاشت مو

توجه داشته باشید به دلمه های اطراف فولیکول های سر به هیچ عنوان نباید دست زد. مو های کاشته شده از کف سر را به هیچ عنوان نکشید پوسته های موجود بر روی سر و یا دلمه های اطراف فولیکول ها را به هیچ عنوان دستکاری نکنید. توجه داشته باشید بعد از کاشت مو و بعد از چند روز که پانسمان ها را برداشتید لازم است تا حداقل روزی 2 بار کف سر شسته شود. برای شستشوی سر لازم است تا با آب ولرم به آرامی به وسیله یک کاسه بر روی سر آب بریزید. همچنین لازم است تا در طی روز چند مرتبه به کف سر آب اسپری شود. قطعا این موارد توسط پزشک متخصص به شما اطلاع رسانی خواهد شد. در دو روز اول بعد از عمل لازم است تا به وسیله آب نمک، کف سر شستشو داده شود و بعد از دو روز این شستشو به وسیله آب معمولی انجام می شود.

انجام شستشو بعد از کاشت مو

تا دو هفته از دوش مستقیم و حوله کشیدن بر روی سر خودداری نمایید. برای شستشوی سر همانطور که در بالاتر نیز عنوان کردیم لازم است تا از یک کاسه آب ولرم استفاده نمایید. و بعد از ریختن آب بر روی سر اجازه دهید خود سر با دمای داخل محیط خشک شود. بعد از گذشت دو هفته می توانید بر روی سر به آرامی آب بریزید و به وسیله دست در یک جهت بر روی سر دست بکشید. زمانی مجاز به شستشوی کامل سر به وسیله دوش هستید که دلمه های موجود بر روی سر به صورت کامل از بین رفته باشند. برای این شستشو نیز لازم است تا به وسیله شامپوی مخصوص ابتدا کف سر را در یک جهت بشویید سپس بر روی آن دست بکشید تا کف های موجود بر روی سر پاک شوند. توجه داشته باشید مالش سر تا 1 ماه بعد از کاشت مو ممنوع می باشد.

نکات بسیار مهم در خصوص کاشت مو

همانطور که در بالاتر نیز عنوان شد تا زمانی بهبود کامل کف سر، آن را تمیز نگه دارید.

داروهایی که دریافت می کنید را طبق دستور پزشک مصرف نمایید. در هنگام مصرف دارو زیاده روی نکنید. همچنین فراموش کردن مقدار دارو قطعا نتیجه برعکس خواهد داشت. در هنگام مصرف دارو به رشد و یا عدم رشد موهای خود دقت نکنید.

بعد از یک هفته می توانید از حمام بخار استفاده نمایید. توجه داشته باشید سونای بخار ممنوع می باشد.

لازم است بدانید بعد از گذشت یک هفته ریزش طبیعی مو ها آغاز می شود و اگر شاهد دلمه هایی که درون آن ها می باشد شدید نترسید چرا که این مورد کامل طبیعی است و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

 • تا یک ماه استفاده از هر نوع شامپویی برای سر ممنوع می باشد.
 • تا یک ماه ابتدایی از انجام ورزش های سنگین خودداری نمایید.
 • توجه داشته باشید به هیچ عنوان در موقعیتی قرار نگیرید که ضربه به سر وارد شود.
 • از شیرجه زدن درون آب خودداری نمایید چرا که باعث ضربه به فولیکول های مو می شود.
 • هیچ کدام از داروهایی که برایتان تجویز می شود نیاز به تکرار ندارند.
 • برای حفظ مو های قبلی خود بیمار با نظر پزشک می توانید از محلول ماینوکسیدیل استفاده نمایید. می توانید از این محلول روزانه یک سی سی با پنبه به محل هایی که رویش مو اتفاق می افتند بمالید.
مطالب مرتبط  معایب کاشت مو از ریش
مراقبت های بعد از کاشت مو چه چیزهایی می باشد؟
مراقبت های بعد از کاشت مو چه چیزهایی می باشد؟

خلاصه نکات بعد از کاشت مو

مراقبت های بعد از کاشت مو هر چقدر جدی تر گرفته شود، شاهد نتایج خیره کننده آن خواهید بود. با توجه به مواردی که در بالا عنوان شد خلاصه مراقبت های بعد از عمل کاشت مو به شرح ذیل می باشد:

 • مراقبت کردن از اسکار هایی که بعد از عمل جراحی رخ می دهد.
 • محدودیت در ورزش و حرکات سنگین روزانه.
 • تا جای ممکن سر خود را خم نکنید. از قرارگیری در وضعیت هایی که مجبور به خم کردن سر خود در آن باشید خودداری کنید. چرا که با خم کردن سر، گردش خون در ناحیه سر افزایش پیدا می کند و گردش خون به صورت یکباره در سر می تواند به فولیکول های مو آسیب وارد نماید. به طور مثال از سجده کردن و یا خم شدم برای برداشت وسایل سنگین خودداری نمایید.
 • از دست کشیدن بر روی سر برای اطمینان از رویش مو تا یک ماه اول خودداری کنید. چرا که این کار نیز باعث آسیب به فولیکول های مو می شود.
 • تمامی مواردی که در بالا گفته شد مراقبتهایی است که برای مشاهده یک نتیجه مطلوب باید انجام شود.
 • از ریختن آب به صورت مستقیم بر روی سر خودداری کنید چرا که انجام این کار نیز باعث آسیب وارد شدن به فولیکول های مو می شوید.
 • در دو هفته ابتدایی از گذاشتن کلاه بر روی سر اجتناب کنید. چرا که کلاه باعث وارد شدن فشار به دلمه ها و فولیکول های سر می شود. لازم به ذکر است می توانید از کلاه های گشاد که باعث عدم فشار به فولیکول ها مو می شود استفاده نمایید. توجه داشته باشید اگر از کلاه استفاده کردید مطمئن باشید که کلاه تمیز است و بعد از هربار استفاده آن را به صورت کامل بشویید.

در این مقاله سعی کردیم در خصوص مراقبت های بعد از کاشت مو اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم. امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات لازم را کسب کرده باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا