میهن کاشت

روش های کاشت مو چند نوع بوده و چه تفاوتی دارند؟

روش های کاشت مو چند نوع بوده و چه تفاوتی دارند؟

روش های کاشت مو کدام ها هستند؟ بهترین روش کاشت مو کدام است؟ کاشت مو چه مزیت هایی دارد؟ کاشت مو با برداشت فولیکول، یا همان تکنیک FUE (Follicular Unit Extraction)، یک روش پیشرفته در کاشت مو است. در جراحی کاشت مو، فولیکول ‌های موی سالم از مناطق دارای موی سر سالم برداشت شده و در مناطق کمبود موی سر کاشته می ‌شوند. مراحل اصلی کاشت مو با برداشت فولیکول عبارتند از:

 1. طراحی خط مو: در ابتدا، پزشک یا تیم کاشت مو خط موی مطلوب را بر روی پوست سر شما طراحی می‌کنند. این خط مو باید با ویژگی ‌های طبیعی شما سازگاری داشته باشد.
 2. برداشت فولیکول: در این مرحله، فولیکول ‌های موی سالم از مناطق دارای موی سر سالم برداشت می‌شوند. برای این کار، از وسایلی مانند میکروموتورها یا سوزن‌ های ویژه استفاده می‌ شود. فولیکول‌ های برداشت شده در محلول نگهداری می‌ شوند تا زمان کاشت.
 3. آماده‌سازی محل کاشت: محل کاشت باید به دقت آماده شود. پزشک یا تیم کاشت مو محل‌ های کاشت مو را با استفاده از ابزارهای مخصوص آماده می‌کنند. این شامل ساختن کانال‌ های کوچک در پوست سر است که فولیکول ‌های موی برداشت شده در آن‌ ها قرار خواهند گرفت.
 4. کاشت فولیکول: در این مرحله، فولیکول‌ های موی برداشت شده به دقت در کانال‌ های آماده شده کاشت می‌شوند. پزشک مراقبت می‌ کند که هر فولیکول در جهت و زاویه مورد نظر قرار بگیرد تا نتیجه طبیعی و یکنواختی داشته باشد.
 5. مراقبت پس از عمل: پس از اتمام عمل کاشت، شما به دستورات پزشک در مورد مراقبت و مداوای منطقه کاشت عمل می ‌کنید. این شامل استفاده از داروها، شستشوی دقیق، محافظت از آفتاب و اجتناب از فعالیت‌ های شدید است.
روش های کاشت مو چند نوع بوده و چه تفاوتی دارند؟
روش های برداشت و کاشت مو

فولیکول مو چیست؟

فولیکول مو یا واحد فولیکولی موی سر، ساختاری است که شامل موی اصلی و سایر عناصر مربوطه می باشد و مو را تشکیل می ‌دهد. هر فولیکول مو شامل موی اصلی، بافت ترمیمی (ماتریکس)، عروق خونی، عصب‌ ها و غدد ترشحی است که به مو در رشد و حفظ سلامت آن کمک می‌ کنند. موی اصلی درون فولیکول مو قرار دارد و به طور طبیعی از سلول ‌های کراتینی ساخته شده است. ماتریکس، که قسمتی از فولیکول است، مسئول تولید و رشد سلول‌ های مو است. غدد ترشحی موجود در فولیکول مو، چربی طبیعی مو را تولید کرده و به ترمیم مو کمک می‌کند. هر فولیکول مو در سطح پوست سر قرار دارد و باعث رشد مو می ‌شود.

هنگامی که فولیکول مو سالم است، مو به طور طبیعی از آن رشد می‌ کند. اما در برخی از موارد مانند آلوپسی (ریزش مو)، فولیکول‌ های مو ضعیف می‌شوند و باعث ریزش مو می‌ شوند. در روش کاشت مو، فولیکول‌ های سالم از مناطق دیگری از پوست سر برداشت شده و در مناطق کمبود مو کاشته می ‌شوند تا رشد و نمو مو را فراهم کنند.

روش های کاشت مو

روش‌های کاشت مو به طور عمده به دو دسته تقسیم می ‌شوند: روش کاشت موی تک به تک (Follicular Unit Transplantation – FUT) و روش کاشت موی واحد فولیکولار (Follicular Unit Extraction – FUE). در زیر به توضیح این دو روش می ‌پردازیم:

 1. روش کاشت موی تک به تک (FUT): در این روش، یک بخشی از پوست پشت سر (ناحیه دونور) که موهای بیشتری دارد، برداشت انجام می‌شود. سپس ناحیه برداشت شده با استفاده از دوخت ‌های جراحی بسته شده و پوست برداشت شده به بخش ‌های کوچکتری تقسیم می‌ شود که هر کدام از آنها شامل یک یا چند فولیکول مویی است. این واحدهای فولیکولار به صورت تک به تک در ناحیه تاثیر‌گذار کاشت می‌شوند. این روش عموما برای کاشت موی بر روی بخش‌ های بزرگتری از پوست سر استفاده شده و نیاز به جراحی بزرگتری دارد.
 2. روش کاشت موی واحد فولیکولار (FUE): در این روش، هر فولیکول مویی به صورت مجزا از ناحیه دونور برداشت شده و برداشت موها به کمک ابزارهای خاصی انجام می ‌شود که به طور کامل واحدهای فولیکولار را جدا کرده و استخراج می‌کند. سپس موها به صورت تک به تک در ناحیه تاثیر‌گذار کاشت می شوند. این روش کاشت مو دقیق ‌تر است و نیاز به بریدگی ‌های بزرگ در پوست سر ندارد. بنابراین، زمان بهبودی سریعتر و علائم جراحی کمتری دارد. هر یک از این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارند و انتخاب روش های کاشت مو،  به عوامل مختلفی مانند وضعیت سلامتی، تعداد موهای قابل استخراج، نوع مو و نتایج مورد انتظار بستگی دارد. قبل از تصمیم‌ گیری، بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید تا بهترین روش را برای شما تعیین کند.
مطالب مرتبط  هزینه کاشت مو به روش super fue

سایر روش های کاشت

از جمله دیگر روش های کاشت مو  می توان به SUT، Micro FIT و ARTAS اشاره کرد.  البته روش کاشت رباتیک در حال حاضر در کشور ما قابل استفاده نمی باشد. با پیشرفت علم و تکنولوژی شاهد ارائه روش های مدرن در زمینه کاشت موی سر می باشیم. هر یک از این 4 روش ذکر شده با بهره مندی از بهترین امکانات، به برداشت و کاشت مو می پردازند.

کاشت مو به روش SUT: در این روش کاشت مو، از دستگاه نیمه اتوماتیک استفاده می شود. با وجود اینکه در گذشته انتقادات زیادی به این دستگاه وارد شد اما در حال حاضر با برطرف کردن اشکالات آن به یکی از محبوب ترین روش های کاشت مو تبدیل شده است. این دستگاه به یک ساکشن یا مکنده مجهز بوده و از این طریق گرافت ها را با مکش استخراج می کند.

کاشت مو به روش MicroFIT: میکروفیت یکی از دیگر روش های کاشت مو در ایران می باشد که تکنیکی بهینه سازی شده از FIT می باشد.

کاشت رباتیک یا ATRAS: این روش کاشت مو برای اولین بار در سال 2011 معرفی شد. ربات ATRAS در حال حاضر در مرحله توسعه و بهینه سازی قرار دارد. البته بهتر است بدانید که دقت بالای این روش، پتانسیل این به وجود آورده است که در سال های آتی به بهترین روش کاشت مو تبدیل شود.

روش ترکیبی : یکی دیگر از روش های کاشت مو در ایران، روش ترکیبی بوده که اغلب با هدف رسیدن به تراکم بسیار بالا استفاده می شود.

روش های کاشت مو چند نوع بوده و چه تفاوتی دارند؟
مزایای کاشت مو

مزایای کاشت مو

کاشت مو یک روش جراحی است که به عنوان راهی برای بهبود چگالی و ظاهر موها مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این روش برای افرادی که با مشکل ریزش مو یا کمبود چگالی مو روبرو هستند، مفید است. در زیر، مزایای کاشت مو را برای شما توضیح می‌ دهیم:

 1. بهبود ظاهر ظاهری: کاشت مو باعث بهبود ظاهر و افزایش چگالی موها می‌ شود. این روش به شما امکان می ‌دهد تا موهایی با چگالی مشابه موهای اصلی خود داشته باشید، که باعث طبیعی ‌تر به نظر رسیدن ظاهر شما می ‌شود.
 2. ایجاد خط مویی طبیعی: با استفاده از تکنیک‌ های مدرن کاشت مو، خط مویی طبیعی و هماهنگ با ساختار صورت شما ایجاد می‌ شود. این خط مویی طبیعی که با استفاده از فولیکول ‌های مویی استخراج شده کاشته می ‌شود، به شما ظاهری طبیعی‌ تر می‌دهد.
 3. رفع مشکلات روانی: ریزش مو و کمبود چگالی مو می تواند بر روی روحیه و اعتماد به نفس فرد تاثیر منفی بگذارد. با بازگرداندن چگالی موها، افزایش اعتماد به نفس و بهبود روحیه شما ممکن است.
 4. دائمی بودن نتیجه: یکی از مزیت ‌های کاشت مو، دائمی بودن نتیجه آن می باشد. پس از مدتی، موهای کاشته شده شروع به رشد می ‌کنند و همچنان به همان شکل و چگالی باقی می ‌مانند.
 5. انطباق با فعالیت ‌های روزمره: پس از مدت کوتاهی از عمل کاشت مو، شما می ‌توانید به فعالیت‌ های روزمره خود بازگردید. زمان بهبود جراحت پس از کاشت مو نسبتا کوتاه است و اغلب مراحل بهبودی به سرعت پیش می ‌رود. مهمترین نکته این است که قبل از تصمیم ‌گیری در مورد کاشت مو، با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند وضعیت سلامتی شما را ارزیابی کرده و بهترین روش را برای شما توصیه کند. 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا