میهن کاشت

شستشوی سر بعد از کاشت مو به چه شکل است؟

شستشوی سر بعد از کاشت مو به چه شکل است؟

چگونگی شستشوی سر بعد از کاشت مو موردی است که ذهن بسیاری از افراد را به خود درگیر می کند. لازم است بدانید کیفیت شستشو و چگونگی انجام آن در پایان کار بسیار تاثیر گذار می باشد.

اگر مو ها را به صورت صحیح و در زمان نادرست شستشو دهید می تواند آثار مخربی را بر جای بگذارد. لازم است تا در سه روز ابتدایی به هیچ عنوان سر خود را نشویید. اگر قصد استحمام دارید می توانید در سه روز ابتدایی به جای دوش گرفتن از وان حمام و اسفنج خیس برای شستشوی بدن خود استفاده نمایید.

ممکن است این سوال برای شما ایجاد شود که آیا با چنین ریسکی لازم است تا در روز های ابتدایی سر خود را بشوییم؟

در پاسخ به این سوال باید گفت قطعا رعایت بهداشت یکی از اصول اولیه برای داشتن موهایی مناسب و داشتن پایان کاری بی نظیر می باشد چرا که برای داشتن موهایی خوب و با کیفیت باید شستشوی سر را در دوران نقاهت جدی گرفت.

اگر شستشوی سر به صورت اصولی انجام شود دلمه و لخته هایی که بر روی سر قرار دارد طی گذشت زمان از بین می رود و همین مورد باعث می شود اکسیژن کافی به فولیکول های مو برسد. با انجام این کار یک وضعیت فوق العاده برای گرافت های موجود بر روی سر ایجاد می شود.

شستشوی سر بعد از کاشت مو

روش های کاشت مو برای هر شخص با شخص دیگر متفاوت می باشد. این روش ها با توجه به شرایط زیباجو مشخص می شود. در نتیجه برای آن که از بهترین روش برای کاشت مو مطلع شوید لازم است تا با پزشک خود در این خصوص مشورت نمایید. همانطور که بالاتر نیز اشاره کردیم در 72 ساعته ابتدایی بعد از عمل به هیچ عنوان سر خود را نشویید. بهترین زمان برای شستشوی سر بعد از گذشت 3 روز می باشد. خودداری از عدم شستشو در سه روز ابتدایی  به منظور محافظت از گرافت ها می باشد. این گرافت ها در سه روز ابتدایی در ضعیف ترین حالت خود قرار دارند و باید در این سه روز، در بهترین شرایط نگهداری شوند. لازم است تاکید کنیم بهترین زمان برای شستشوی سر، توسط پزشک متخصص تجویز می شود.

شستشوی سر بعد از کاشت مو به چه شکل است؟
شستشوی سر بعد از کاشت مو و معرفی انواع روش ها

چگونگی استحمام بعد از انجام پیوند مو

شست و شوی مو اگر در زمان درست و به طرز صحیح انجام شود هیچ خطری برای پیوند مو ایجاد نمی کند. مراقبت از مو و عمل پیوند مو در هفته ابتدایی بسیار حیاتی و مهم می باشد. همانطور که بالاتر نیز اشاره کردیم این کار برای مراقبت هر چه بهتر گرافت ها انجام خواهد شد. فولیکول های مو در روز های ابتدایی در ضعیف ترین حالت خود قرار دارند به همین منظور لازم است تا مو ها به آرامی به وسیله شامپو شستشو داده شوند.

توجه داشته باشید جریان آب بعد از عمل پیوند مو، باید بسیار ضعیف باشد چرا که هر گونه برخورد قوی آب با سر ممکن است به فولیکول های سر آسیب وارد کند. لازم است بدانید فولیکول های مو برای داشتن شرایط خوب باید مرطوب باشند. برای داشتن این شرایط در روز های ابتدایی می توانید از اسپری آب استفاده نمایید. اسپری که قصد استفاده از آن را دارید باید آب را به ذرات بسیار ریز تبدیل کند چرا که برخورد سریع آب با سر نیز برای فولیکول ها خطرناک می باشد.

بعد از گذشت سه روز می توانید به وسیله یک کاسه آب این کار را انجام دهید. به وسیله یک کاسه، آب را به آرامی بر روی سر بریزد. این کار باعث می شود فولیکول ها در محلی مرطوب قرار گیرند. همچنین خطری نیز آن ها را تهدید نکند. توجه داشته باشید اگر بر روی سر خود احساس خونریزی داشتید این بدان معناست که گرافت ها از جای خود کنده شده اند و این خونریزی به دلیل خارج شدن آن ها از کف سر می باشد. اگر این اتفاق افتاد بدانید در شستشوی بعدی باید نهایت دقت خود را به خرج دهید تا به فولیکول ها ضربه وارد نشود.  

استفاده از یک شامپوی مناسب برای شستشوی سر

شامپویی که قصد استفاده از آن را دارید باید برای موهای جدید خطرناک نباشد. موهایی که به تازگی رشد می کنند بسیار کم جان و ضعیف هستند و به همین دلیل باید از شامپویی استفاده نمود که فولیکول ها و موهای جدید را در بهترین حالت خود قرار دهد. لازم است تا از شامپو هایی استفاده کنید که در آن، ماده بیوتین وجود داشته باشد. با استفاده از این شامپو ها ساقه مو ضخیم تر و ریشه تقویت می شود.

مطالب مرتبط  مراحل رشد مو بعد از کاشت و مراقبت های لازم

همچنین با مشورت پزشک در این دوران می توانید از شامپوی بچه نیز استفاده کنید. شامپوی بچه بسیار ملایم تر از شامپوی بزرگسالان می باشد چرا که در آن موادی همچون الکل، پارابن، سولفات و فسفر استفاده نشده است. توجه داشته باشید در این زمان نیز می توانید از لوسیون مناسب برای سر نیز استفاده نمایید.

آیا بعد از عمل کاشت مو می توان از استخر استفاده نمود؟

تا یک ماه ابتدایی بعد از کاشت مو به هیچ عنوان استخر نروید چرا که کلر موجود در آب باعث آسیب جدی به فولیکول های مو می شود. در این زمان پیوند فولیکول ها با سر به درستی انجام نشده است و ممکن است آب موجود در استخر باعث کنده شدن فولیکول ها در سر شود.

همچنین وجود کلر و آلودگی در آب استخر می تواند منجر به ایجاد عفونت در ناحیه سر شود و همین مورد باعث ریزش مو های کاشته شده و خارج شدن فولیکول ها از سر شود.

بعد از گذشت یک ماه اگر به استخر مراجعه کردید همچنان مراقب فولیکول های موجود بر روی سر شوید چرا که پیوند فولیکول ها با سر بسیار زمان بر خواهد بود. ممکن است با برخورد سر با دیواره استخر و یا جریان آب با سرعت بسیار زیاد، فولیکول ها از جای خود کنده شوند.

معمولا نتیجه کاشت مو بعد از گذشت یک سال مشخص می شود. در نتیجه در این یک سال باید مراقب پیوند انجام شده باشید تا شاهد نتیجه کاری ایده آل نیز باشید.

شستشوی سر بعد از کاشت مو به چه شکل است؟
شستشوی سر بعد از کاشت مو

نحوه خشک کردن سر بعد از شستشو

توجه داشته باشید خشک کردن سر به اندازه شستشو حائز اهمیت می باشد. هرگز بعد از شستشوی سر مو های خود را به صورت خیس  و مرطوب رها نکنید. در صورتی که فولیکول های سر به صورت خیس باقی بماند منجر به ایجاد عفونت می شود. در این حالت ممکن است آلودگی به صورت قطرات آب وارد بدن شود.

بهتر است سر خود را با دمای محیط خشک نمایید. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که آب و هوا در آن جا مرطوب می باشد، به وسیله یک سشوار با دمای معتدل اقدام به خشک کردن آب موجود در سر شوید.

برای انجام این کار لازم است تا سشوار را بر روی دمای خنک و درجه کم قرار دهید. سشوار را از فاصله دور بر روی سر بگیرید تا قطرات آب به آرامی خشک شوند.

برای خشک کردن سر به هیچ عنوان از حوله استفاده نکنید. استفاده از حوله باعث می شود فولیکول های موجود بر روی سر کشیده شود. همین مورد باعث از دست رفتن فولیکول های سر می شود. در این مقاله سعی کردیم در خصوص شستشوی سر بعد از کاشت مو صحبت کنیم و اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم. امیدواریم با مطالعه این مطلب اطلاعات لازم را کسب نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا