میهن کاشت

خارش سر بعد از کاشت مو و راه های جلوگیری از آن

خارش سر بعد از کاشت مو و درمان آن

لازم است بدانید خارش سر بعد از کاشت مو یکی از موارد رایج می باشد. خارش سر بعد از کاشت مو به سرعت از بین می رود. توجه داشته باشید در بعضی از موارد ممکن از خارش سر طولانی شود. در صورت روبرو شدن با این مشکل کافی است این مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید. ابتدا لازم است با علت خارش سر بعد از کاشت مو به طور کامل آشنا شوید. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایید.

خارش سر بعد از کاشت مو

بعد از انجام کاشت مو ممکن است در نواحی که کاشت و برداشت فولیکول ها انجام شده است خارش داشته باشید. این امر کاملا طبیعی است و به دلیل طی کردن روند بهبودی این اتفاق می افتد. در این مرحله پوست سر بعد از کاشت مو، اقدام به آزاد کردن مواد شیمیایی می کند. همین مورد باعث خارش در ناحیه مذکور می شود.

لازم است بدانید این خارش بعد از گذشت یک هفته فروکش می کند. در بعضی از موارد نیز ممکن است این خارش تا 4 هفته به طول انجامد.

یکی از راهکار ها برای کم کردن میزان خارش سر، رعایت بهداشت می باشد. در ادامه به چند مورد از مواردی که برای رعایت بهداشت الزامی می باشد اشاره خواهیم کرد.

درمان خارش سر بعد از کاشت مو

همانطور که در بالاتر نیز عنوان کردیم برای درمان خارش سر بعد از کاشت مو لازم است تا با پزشک متخصص مشورت نمایید اما طبق تجربه هایی که تا کنون با برخورد با زیباجویان عزیز به دست آمده است می توانید از موارد زیر برای درمان خارش سر بعد از کاشت مو استفاده نمایید.

قطعا احساس خارش در سر در طول شب بسیار آزاردهنده خواهد بود اما جای هیچ نگرانی وجود ندارد، چرا که این مورد قابل حل می باشد. در ادامه به 5 روش قطعی برای درمان خارش سر بعد از کاشت مو اشاره خواهیم کرد.

توجه داشته باشید در صورتی که بعد از انجام کاشت، خارش داشتید به هیچ عنوان به محل کاشت دست نزنید.

مصرف قرص ضد خارش

می توانید از قرص های ضد خارش نظیر هیستامین استفاده نمایید. توجه داشته باشید در صورتی که داروی خاصی مصرف می کنید برای مصرف این قرص حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

عوض کردن روبالشی در هنگام خواب

در یک هفته ابتدایی بعد از کاشت، باید روبالشی به صورت روزانه عوض شود چرا که در طول شب از زخم ها و اسکار های موجود در شب ترشح هایی خارج می شود و لازم است تا روبالشی روزانه تمیز شود. در صورتی که این کار را به صورت منظم انجام ندهید ممکن است زخم ها عفونی شوند.

خارش سر بعد از کاشت مو و راه های جلوگیری از آن
خارش سر بعد از کاشت مو و راه های جلوگیری از آن

تمیز نگه داشتن سر

بعد از روز سوم می توانید سر خود را به وسیله آب و شامپوی مخصوص که توسط پزشک تجویز می شود شستشو دهید. برای انجام این کار باید آب به آرامی بر روی ناحیه سر ریخته شود در نتیجه از ایستادن زیر دوش و برخورد مستقیم آب با سر جدا خودداری نمایید.

شاید برایتان جالب باشد بدانید همین برخورد های کوچک آب نیز میتواند باعث عدم رشد فولیکول ها شود. با استفاده از یک کاسه و با نوک انگشت ها این کار انجام می شود.

لازم است در ابتدا شامپوی مخصوص توسط نوک انگشتان به آرامی بر روی سر مالش داده شود. سپس آب به وسیله کاسه و به آرامی بر روی سر ریخته شود. این کار باید بعد از روز سوم و به صورت روزانه انجام شود. البته لازم به ذکر است برای انجام این کار حتما با پزشک متخصص در این خصوص مشورت نمایید.

آب نمک

همانطور که در بالاتر نیز اشاره کردیم در روزهای ابتدایی دوران نقاهت، هرگونه برخورد کوچکی با فولیکول های سر میتواند منجر به از دست رفتن آن ها شود. برای درمان خارش سر بعد از کاشت مو می توانید از آب نمک استفاده نمایید. برای استفاده از این محلول، آن را به صورت اسپری استفاده کنید. محلول را درون اسپری های آب بریزید و آن را به محل مورد نظر اسپری کنید. دقت داشته باشید اسپری که استفاده می کنید باید قابلیت پودر کردن آب را داشته باشد. با این قابلیت آب به صورت قطرات معلق به سر اسپری می شوند و هیچ گونه فشاری به سر وارد نمی شود.

مطالب مرتبط  ریزش مو بعد از کاشت مو به همراه دلیل آن

روبالشی نرم

در زمان خواب ممکن است خارش به سراغ شما بیاید. در این زمان ممکن است به صورت ناخودآگاه سر خود را بر روی بالش بکشید. با انجام این کار احتمال خارج شدن فولیکول ها از سر وجود دارد. برای جلوگیری از این امر از روبالشی های نرم استفاده کنید تا آثار مخربی بر جای نگذارد.

استفاده از شامپوی مخصوص

در دوران نقاهت حتما از شامپو های مخصوص کاشت مو استفاده نمایید. این شامپو برای درمان خارش سر بسیار مفید می باشد. در کنار مصرف قرص های ضد خارش، استفاده از این شامپو بسیار کاربردی می باشد.

استفاده از محلول استروئیدی

یکی دیگر از راهکار ها استفاده از محلول استروئیدی می باشد. البته این محلول زمانی پیشنهاد می شود که خارش سر بیشتر از 3 هفته زمان برده باشد. توجه داشته باشید استفاده از این محلول باید طبق نظر و تجویز پزشک انجام شود. لازم است بدانید این محلول به شدت قوی می باشد و احساس خارش در سر را در کمتر از 24 ساعت کاهش می دهد. از این محلول می توانید چند روز مداوم استفاده کنید. استفاده از آن علاوه بر کم کردن میزان خارش، باعث کم شدن التهابات پوستی در ناحیه سر نیز می شود. این دارو باید طبق نظر پزشک مصرف شود چرا که در صورت استفاده نادرست و بیش از حد صدمات مخربی را بر جای خواهد گذاشت.

خارش سر بعد از کاشت مو و راه های جلوگیری از آن
خارش سر بعد از کاشت مومو و راه های جلوگیری از آن

خارش پوست سر بعد از چه مدتی کمتر می شود؟

همانطور که در بالاتر نیز عنوان کردیم خارش سر بعد از کاشت مو در یک هفته ابتدایی دوران نقاهت کاملا طبیعی می باشد. در بعضی از موارد نیز ممکن است این زمان طولانی شود و تا 4 هفته نیز به طول انجامد. از آن جایی که در سه روز ابتدایی نمی توانید پوست سر خود را بشویید ممکن است این خارش بسیار تحریک کننده و اذیت کننده باشد. طبق تجربه، بعد از اولین شستشوی سر، میزان خارش تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می کند.

عوارض خارش پوست سر بعد از پیوند مو

در صورتی که با خارش سر بعد از پیوند مو روبرو شدید به هیچ عنوان آن را لمس نکنید چرا که هر گونه برخورد کوچک میتواند آثار مخربی را به همراه داشته باشد. در صورتی که خارش سر داشته باشید و به آن دست نزنید هیچ عارضه ای ایجاد نخواهد شد اما در صورتی که با ایجاد خارش سر خود را لمس کنید ممکن است فولیکول های سر آسیب جدی ببینند.

عوارضی که ممکن است با خارش سر ایجاد شوند به شرح ذیل می باشند:

  • ایجاد جوش
  • ایجاد کبودی
  • تورم خفیف و غیره.

همانطور که در بالاتر نیز عنوان کردیم در صوتی که با خارش سر بعد از کاشت مو روبرو شدید در مرحله اول به پزشک متخصص مراجعه نمایید و در صورتی که به پزشک دسترسی نداشتید مواردی را که در بالا عنوان کردیم را امتحان کنید تا خارش سر در سریع ترین زمان ممکن رفع شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا