میهن کاشت

کاشت مو با سلولهای بنیادین: معرفی روش و مزایای آن

کاشت مو با سلولهای بنیادین

در ابتدا لازم است در خصوص کاشت مو با سلولهای بنیادین اطلاعاتی را کسب نمایید. سلول های بنیادین به سلول هایی گفته می شود که قدرت تبدیل شدن به هر نوع سلولی را دارند. این سلول ها سلول های غیر تخصصی در بدن هستند. این سلول ها در بدن کار خاصی انجام نمی دهند، اما شاید برایتان جالب باشد بدانید این سلول ها توانایی تقسیم و تکثیر شدن را دارند. یکی از وظایف اصلی آن ها کمک به بافت های آسیب دیده در بدن می باشد.

کاشت مو با سلولهای بنیادین

اگر به دنبال کاشت مو با سلولهای بنیادین هستید لازم است تا در ابتدا با این روش آشنایی داشته باشید. همانطور که در بالاتر نیز به این مورد اشاره شد سلول های بنیادین قادر هستند تا به هر نوع سلولی در بدن تبدیل شوند و این مورد یکی از شاخصه های اصلی استفاده از این روش می باشد. آزمایش هایی که طی سال های اخیر انجام شده است حاکی از آن است که استفاده از سلول های بنیادین در کف سر می تواند منجر به رویش مو شود.

کاشت مو با این روش نیز کاملا شبیه به کاشت مو با روش سنتی می باشد. در روش سنتی کاشت مو، قسمتی از تار های مو برداشته می شود، اما در این روش یک نمونه کوچک از فولیکول های مو که دارای قدرت رویش هستند را جدا می کنند. این فولیکول ها در آزمایشگاه ها تکثیر می شوند و بر روی پوست سر و نواحی خالی از مو گذاشته می شوند. با انجام این کار مو در قسمت هایی از سر که کم می باشد مجدد رویش پیدا می کند.

با استفاده از این روش بعد از نمونه برداری، باید از یک سانتریفیوژ برای جداسازی سلول های فولیکولی برای ساخت سوسپانسیون استفاده نمود. بعد از انجام این کار محلولی که با استفاده از این روش به دست آمده بر روی نواحی کم پشت مو ریخته می شود. با انجام این کار در محل هایی که این محلول استفاده شده است رویش مو اتفاق می افتد.

لازم است بدانید کاشت مو روش های بسیار متفاوتی دارد. یکی از روش های های قوی و کارآمد برای کاشت مو، استفاده از روش کاشت مو با سلولهای بنیادین می باشد. به سلول های بنیادین موجود در بدن سلول مادر نیز گفته می شود. در این روش لازم است تا ابتدا این سلول ها شناسایی شوند. در حین انجام این عمل از روش میکرو سلول های بنیادین استفاده می شود. با استفاده از این روش سلول هایی که قبلا تکثیر شده اند دوباره در محل گیرنده تقسیم می شوند. با استفاده از این روش سلول های جدید تولید می شوند.

کاشت مو با سلولهای بنیادین: معرفی روش و مزایای آن
کاشت مو به روشی کاملا نوین

مراحل انجام کاشت به روش سلول های بنیادین

اولین مرحله برای کاشت مو به روش سلول های بنیادین، استخراج این سلول ها از بدن می باشد. این فرایند با استفاده از یک ابزار دایره ای شکل به نام بیوپسی پانچ انجام می شود. این ابزار در پوست چرخانده می شود تا به وسیله آن بتوان بافت های نمونه را از درون سر استخراج نمود. بعد از این مرحله سلول های بنیادین در دستگاه سانتریفیوژ چرخانده می شوند و در این مرحله به طور کامل از بافت جدا می شوند.

در مرحله بعد لازم است تا این سلول ها در آزمایشگاه ها پردازش شوند تا جراحان قسمت کم مو و طاس سر را ضد عفونی کنند. بعد از این مرحله لازم است تا سلول های استخراج شده در این قسمت ها تزریق شوند.

مزایای کاشت مو با سلولهای بنیادین

همانطور که بالاتر نیز به این مورد اشاره کردیم استفاده از این روش مزایای بسیار زیادی دارد. در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • با استفاده از این روش می توان طاسی سر را به صورت کامل درمان نمود.
 • استفاده از این روش یک روش کاملا طبیعی است و عوارضی را به همراه ندارد.
 • روشی بسیار سریع و موثر می باشد.
 • در هنگام استفاده از این روش نیازی به تزریق و یا استفاده از بی حسی نمی باشد.
 • بدون جای زخم و یا اسکار می باشد.
 • دوران نقاهت در این عمل بسیار کوتاه می باشد و بلافاصله بعد از عمل می توان به انجام امور روزانه پرداخت.
 • در  کنار مزایایی که این روش دارد معایبی نیز وجود دارد که در ادامه به این معایب نیز اشاره خواهیم کرد.
مطالب مرتبط  تغذیه بعد از کاشت مو به چه صورت است؟

معایب استفاده از روش سلول های بنیادین

 • وابسته به شرایط بیمار ممکن است مو های جدید با پوست سر ادغام نشوند و به همین دلیل در نواحی سر التهاباتی ایجاد شود.
 • اگر کاشت به صورت اصولی انجام نشود ممکن است مو در این نواحی کامل رشد پیدا نکند و کوتاه باقی بماند.
 • با توجه به شرایط بیمار، ممکن است بعد از گذشت چند سال نیاز به کاشت مجدد در افراد احساس شود و فرد مجدد مجبور به انجام دوباره این کار باشد.
 • در بعضی از مواقع نیز ممکن است سلول های بنیادین با بیمار ارتباط برقرار نکند.
 • ممکن است فیبروز سر ایجاد شود و به همین دلیل موفقیت در عمل کاشت کاهش پیدا خواهد کرد. 
کاشت مو با سلولهای بنیادین: معرفی روش و مزایای آن
کاشت مو با استفاده از سلول های بنیادی

درصد موفقیت در این روش چقدر است؟

لازم است بدانید درصد موفقیت در این عمل بسیار زیاد می باشد. طبق آزمایش های انجام شده بعد از گذشت 20 هفته از انجام عمل جراحی نتایج رشد مو در سر رویت شده است. لازم است بدانید کلینیک هایی که به انجام کاشت مو با روش سلول های بنیادین می پردازند هیچ گونه تضمینی در خصوص رشد مو نمی دهند.

کاشت مو به وسیله سلولهای بنیادین در ایران

با قاطعیت می توان بیان کرد این روش امروزه در مراکز و مجموعه های با تجربه در زمینه کاشت مو در حال استفاده می باشد. تنها کافی است برای انجام این روش به کلینیک های مجهز مراجعه نمایید تا از ارائه این خدمات استفاده نمایید. در ضمن لازم است بدانید یکی از ویژگی های این روش که آن را از سایر روش ها متمایز کرده است، دوران نقاهت کوتاه پس از آن می باشد.

مدت زمان نقاهت بعد از انجام کاشت

همانطور که بالاتر نیز به این مورد اشاره کردیم زمان نقاهت بعد از انجام کاشت مو بسیار کوتاه می باشد اما در بعضی از مواقع ممکن است بیمار بعد از انجام عمل جراحی، درد داشته باشد. این درد معمولا بعد از یک هفته کاهش پیدا خواهد کرد. بعد از انجام عمل جراحی از هرگونه فعالیت بدنی سنگین خودداری نمایید. همچنین لازم است بدانید ممکن است بعد از انجام عمل، با زخم های خفیف در قسمت بافت های پیوندی روبرو شوید. این مورد کاملا طبیعی است و جای هیچ گونه نگرانی وجود دارد. این عمل با بیهوشی همراه است و بهتر است برای انجام این عمل تنها نباشید چرا که بعد از عمل قطعا هوشیاری لازم را نخواهید داشت و لازم است تا تنها نباشید. ناحیه اهدا کننده بعد از یک هفته به صورت کامل بهبود خواهد یافت.

در انتها لازم است بدانید برای انجام عمل جراحی لازم است تا به مراکز معتبر و با تجربه مراجعه نمایید تا شاهد پیوندی بدون عوارض باشید. همچنین شیوه انجام عمل در بهبود کاشت موثر خواهد بود. در نتیجه به این مورد توجه داشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا