میهن کاشت

ریزش ابرو بعد از کاشت: بررسی اهمیت و علت بروز آن

ریزش ابرو بعد از کاشت

ابروها یکی از عناصر مهم زیبایی صورت هستند که نقش بزرگی در تعادل و حالت بخشیدن به چهره دارند. اما گاهی اوقات، به دلایل مختلفی مانند بیماری، آسیب‌دیدگی، استفاده نادرست از لوازم آرایشی و ژنتیک، ابروها ریزش پیدا می‌کنند و باعث نارضایتی و کاهش اعتماد به نفس فرد می‌شوند. برای رفع این مشکل، روش‌های مختلفی وجود دارد که یکی از آن‌ها کاشت ابرو است.

کاشت ابرو و یا پیوند ابرو، یک عمل زیبایی و درمانی می‌باشد. این نوع عمل مانند هر عمل دیگری دارای عوارض است. ریزش ابرو بعد از کاشت، یکی از عوارض عمل و پیوند ابرو می‌باشد. به طور کلی ریزش ابرو ممکن است در اثر عوامل بسیار مختلفی ایجاد شود. با شناخت و بررسی این عوامل، می‌توان از ریزش ابروها جلوگیری کرد. البته برخی مواقع، عوارض‌های ناشی از هر نوع عملی ممکن است طبیعی باشد و در مدت زمان مشخصی از بین رفته و درمان شود. در ادامه و در بخش‌های بعدی این محتوا، توضیحات کاملی را در مورد ریزش ابرو پس از عمل و پیوند کاشت و دلایل آن در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد. پس لطفا تا انتهای این محتوا با ما همراه باشید.

عمل کاشت ابرو به چه صورت انجام می‌ شود؟

به طور کلی ابروی کامل و پرپشت، باعث زیبایی صورت خواهد شد. ابرو نیز مانند مو ممکن است بر اثر عوامل متعدد و مختلفی ریزش داشته باشد و یا کم پشت به نظر برسد. ریزش ابرو و یا کم بودن آن، ممکن است بر اثر برداشت و اصلاح نادرست ابرو، بیماری، عامل ژنتیک و یا هر نوع عامل دیگری به وجود بیاید. روش‌های بسیار متفاوتی جهت زیبا کردن ابرو وجود دارد. یکی از این روش‌های درمانی و زیبایی برای کم پشت بودن ابرو، عمل کاشت و پیوند آن می‌باشد. این عمل، بسیار هنرمندانه و با دقت بسیار بالا انجام می‌شود. در این روش، ابرو به صورت کاملا طبیعی و دائمی رشد خواهد کرد. به طور کلی در این پیوند و عمل، مو از قسمت پشت سر برداشته میشود و عمل کاشت ابرو انجام خواهد شد. به طور معمول به قسمتی که مو جهت کاشت ابرو برداشته می‌شود، بانک مو می‌گویند. ناحیه و منطقه برداشت مو، اغلب پشت سر و پشت گوش است.

پزشک با استفاده از ابزار و تجهیزات مورد نیاز، بانک مو را برداشت کرده و طی مراحل مختلف عمل پیوند و کاشت ابرو را انجام می‌دهد. این تکنیک و کاشت، بسیار پیشرفته و در روش‌های گوناگون توسط پزشکان متخصص و تیم مجرب آن‌ها انجام می‌شود. در واقع عمل کاشت و پیوند ابرو مراحل متفاوتی دارد که در محتواهای بعد به طور کامل و جامع تمامی این مراحل را توضیح خواهیم داد. به طور کلی همان‌طور که بیان کردیم، عمل کاشت ابرو مانند عمل‌های دیگر دارای عوارض متعددی می‌باشد. از جمله عوارض ریزش ابرو بعد از کاشت قرمزی پوست، درد و احساس ناراحتی، پوسته شدن اطراف ابرو، خارش، خونریزی پس از عمل، عفونت و غیره می‌باشد. در بخش‌های بعد قصد داریم در مورد ریزش ابرو بعد از کاشت، توضیحات کاملی را ارائه کنیم. لطفا با ما همراه باشید.

ریزش ابرو بعد از کاشت

یکی از دلایل ریزش ابرو بعد کاشت، واکنش تنشی است که در فولیکول‌های مو رخ می‌دهد. این واکنش باعث می‌شود که موهای کاشته شده به طور موقت از ریشه جدا شوند و ریزش کنند. این پدیده به نام شاک لاس (shock loss) شناخته می‌شود و معمولاً در ۲ تا ۴ هفته بعد از عمل رخ می‌دهد. این ریزش نباید دلیلی برای نگرانی باشد، چرا که فولیکول‌های مو هنوز زنده هستند و پس از چند ماه، موهای جدید رشد خواهند کرد.

برای درک بهتر علت ریزش ابرو بعد از کاشت، لازم است کمی درباره فرآیند کاشت و رشد مو صحبت کنیم. فولیکول‌های مو، ساختارهای کوچکی در لایه‌های عمیق پوست هستند که سلول‌های تولیدکننده مو را در خود جای داده‌اند. فولیکول‌های مو در چرخه‌های مختلفی قرار دارند که به آن‌ها فاز رشد (anagen)، فاز تغيير (catagen) و فاز استراحت (telogen) گفته می‌شود. در فاز رشد، سلول‌های فولیکول تقسیم شده و مو را تولید می‌کنند. در فاز تغيير، فعاليت سلولي کم شده و رشد مو متوقف می‌شود. در فاز استراحت، فولیکول ضعيف شده و مو از ريشه جدا شده و ریزش می‌کند.

حالا، وقتی شما برای کاشت ابرو به پزشک مراجعه می‌کنید، او با استفاده از دستگاه‌های خاص، فولیکول‌های مو را از قسمت پر مو (مثلاً پشت سر) برمی‌دارد و آن‌ها را در قسمت خالی شدۀ ابرو قرار می‌دهد. این عمل باعث آسيب به فوليكول‌های منتقل شده مي‌شود و باعث تغيير فيزيكي و شيميائي آن‌ها مي‌گردد.

مطالب مرتبط  چگونگی کاشت ابرو طبیعی و مصنوعی

در حالی که قسمت پر مو، خونرسانی خوبی دارد، قسمت خالی شدۀ ابرو دارای خونرسانی کمتر است و نمی‌تواند نيرو و تغذيه لازم برای حفظ سلامت فوليكول را تأمين كند. به همین دليل، فوليكول‌های منتقل شده به حالت تنش (stress) درآمده و وارد فاز استراحت می‌شوند. در نتيجه، موهای کاشته شده از ريشه جدا شده و ریزش می‌کنند.

اما خبر خوب این است که ریزش ابرو بعد از کاشت موقت است و فولیکول‌های مو هنوز زنده هستند. پس از گذشت چند ماه، فولیکول‌های مو دوباره به فاز رشد بازمی‌گردند و موهای جدید رشد خواهند کرد. البته، بسته به وضعيت فردي، اين فرآيند ممکن است زمان بیشتری ببرد و ممکن است نتایج نهایی را پس از ۶ تا ۱۲ ماه مشاهده کنید.

کیفیت فولیکول‌های مو، تجربه و مهارت پزشک، روش کاشت و سبک زندگی و تغذیه فرد از جمله عوامل تاثیرگذار بر ریزش ابرو بعد از کاشت هستند.

ریزش ابرو بعد از کاشت: بررسی اهمیت و علت بروز آن
ریزش ابرو بعد از کاشت ممکن است باعث ضعف ظاهری و کاهش اعتماد به نفس شما شود. بنابراین، لازم است به سلامت ابروهای خود توجه کافی را داشته باشید.

عوامل تاثیرگذار بر ریزش ابرو بعد از کاشت

بعضی از عوامل می‌توانند احتمال ریزش ابرو بعد از کاشت را افزایش دهند. این عوامل عبارتند از:

۱. کيفيت فوليكول‌های مو و تاثیر آن بر ریزش ابرو بعد از کاشت

یکی از عوامل تاثیرگذار بر ریزش ابرو بعد از کاشت، کیفیت فولیکول‌های مو است.  فولیکول‌های مو با توجه به محل برداشتشان، کیفیت‌های متفاوتی دارند. به طور كلي، فوليكول‌های موي پشت سر كيفيت بهتري دارند و برای كاشت مناسب‌تر هستند. در حالي كه فوليكول‌های موي ساير قسمت‌های بدن كيفيت پائين‌تري دارند و مناسب نيستند.

2. کاشت ابرو در کلینیک‌های نامعتبر و بدون سابقه

یکی از عوامل اولیه و بسیار مهمی که باعث ریزش ابرو بعد از کاشت می‌شود، انجام این عمل در کلینیک‌های نامعتبر و بدون هیچ گونه سابقه‌ای می‌باشد. به طور کلی کاشت ابرو همان‌طور که بیان کردیم یک عمل ظریف و با دقت بسیار بالایی می‌باشد. به همین منظور باید توسط پزشک متخصص و حرفه‌ای انجام شود. کلینیک مورد نظر نیز باید تمامی مجوزهای مورد نیاز بهداشت را داشته باشد. در واقع پزشک جهت این عمل باید به صورت حرفه‌ای و با مهارت بالا، بانک مو را جدا کرده و آن‌ها را در محل مناسب قرار داده تا کاشت ابرو با موفقیت انجام شود.

3. تجربه و مهارت پزشک

تجربه و مهارت پزشک یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر ریزش ابرو بعد از کاشت است. كاشت ابرو يك عمل جراحي است كه نياز به دقت و تخصص دارد. پزشک بايد بتواند فولیکول‌های مو را با دستگاه‌های مناسب و با حفظ سلامت آن‌ها بردارد و در قسمت خالی شدۀ ابرو قرار دهد. همچنین، پزشک بايد تعادل و هماهنگی مناسب بین فولیکول‌های منتقل شده و فولیکول‌های طبیعی را حفظ کند.

4. روش كاشت

روش كاشت نیز تاثیر مهمی بر ریزش ابرو بعد از کاشت دارد. روش‌های كاشت ابرو معمولاً به دو دسته تقسیم مي‌شوند: روش FUT (Follicular Unit Transplantation) و روش FUE (Follicular Unit Extraction). هر دو روش مزايا و معايب خود را دارند. روش FUT سریع‌تر و ارزان‌تر است، اما باعث می‌شود جای بخیه و زخم برای مدتی باقی بماند. روش FUE زمان‌برتر و گران‌تر است، اما در این روش بخیه و زخم‌های کمتری روی پوست سر باقی می‌ماند و سریع بهبود پیدا می‌کنند.

5. ضعیف بودن ابروهای کاشته شده

یکی از عوامل ریزش ابرو بعد از کاشت، ضعیف بودن ابروهای کاشته شده می‌باشد. در برخی موارد موهایی که برای ابرو کاشته می‌شوند، بسیار ضعیف و نازک هستند. در واقع این نوع مو، توانایی رشد را نخواهد داشت. به همین منظور قطعا پس از عمل کاشت موها می‌ریزند. البته این نوع ریزش به طور تقریبی 12 روز پس از کاشت رخ می‌دهد. البته همان‌طور که بیان کردیم ریشه و فولیکول مو سالم است و درون پوست ثابت شده است. به طور کلی پس از عمل کاشت باید تمامی موارد پزشکی و بهداشتی رعایت شود تا ابروها رشد طبیعی خود را داشته باشند.

6. بارداری و شیردهی

بارداری و شیردهی، از دیگر عوامل ریزش ابرو بعد از کاشت می‌باشند. به طور کلی در دوران بارداری، هورمون‌ها دچار تغییرات زیادی می‌شوند. این تغییرات روی موهای افراد تاثیر بسزایی می‌گذارند. دوران شیردهی نیز دورانی است که بدن مادر با کمبود مواد مغذی رو به رو می‌شود. به همین دلیل مو ضعیف شده و می‌ریزد. البته این ریزش طبیعی است و پس از به پایان رسیدن این دوران، رشد مو به حالت طبیعی و اولیه خود برمی‌گردد. به طور کلی پزشکان به افرادی که قصد بارداری دارند، توصیه می‌کنند تا عمل کاشت ابرو را انجام ندهند.

مطالب مرتبط  برای کاشت ابرو از کجا مو برمیدارن؟

7. عدم مراقبت درست و اصولی از ابروها

در برخی موارد دلیل ریزش ابرو بعد از کاشت، عدم مراقبت اصولی و درست از ابروها می‌باشد. کاشت ابرو با هر روشی که انجام شود، یک نوع جراحی به حساب می‌آید. در نتیجه مانند هر نوع جراحی دیگری نیاز به مراقبت‌های درست و اصولی دارد. به طور کلی در روزهای اولیه پس از کاشت و پیوند ابرو، باید از ابروها مراقبت کرد. در واقع تقویت ابرو باعث رشد بیشتر آن خواهد شد. یکی از مراقبت‌های ویژه در مورد کاشت ابرو، این است که به هیچ عنوان نباید با دست به ابروها فشار وارد کرد. عدم رعایت بهداشت در محل کاشت ابرو و انجام فعالیت سنگین نیز باعث ریزش ابرو می‌شود. در نهایت می‌توان با رعایت تمامی این اصول و انجام مراقبت‌ها از ریزش ابرو بعد از کاشت جلوگیری کرد.

8. تعداد فولیکول‌های منتقل شده

تعداد فولیکول‌های منتقل شده نیز می‌تواند بر ریزش ابرو بعد از کاشت تاثیر داشته باشد. تعداد فولیکول‌های منتقل شده برای کاشت ابرو، بستگی به شکل و حجم ابروهای فرد دارد. به طور کلی، هر چه تعداد فولیکول‌های منتقل شده بیشتر باشد، نتیجه غلیظ‌تر و پرپشت‌تر خواهد بود. اما این به این معنی نیست که شما باید تعداد زیادی فولیکول را منتقل کنید. چرا که تعداد زیاد فولیکول ممکن است باعث شود که فشار بیشتری به قسمت خالی شدۀ ابرو وارد شود و به فولیکول‌های سالم صدمه بزنند.

9. نحوه مراقبت پس از عمل

نحوه مراقبت پس از عمل نیز برای جلوگیری از ریزش ابرو بعد از کاشت بسیار مهم است. پس از کاشت ابرو، شما باید به مراقبت از خود اهميت دهید. پزشک معمولاً دستورالعمل‌های خاصی را به شما توصيه مي‌كند كه بايد آن‌ها را دقيقاً دنبال كنيد.

10. سبک زندگی و تغذیه فرد

سبک زندگی و تغذیه فرد نیز می‌تواند بر ریزش ابرو بعد از کاشت تاثیر داشته باشد و همچنین، نقش مهمی در سلامت فولیکول‌های مو دارد. برخی از عادات بد می‌توانند باعث آسیب به فولیکول‌های مو شوند و ریزش آن‌ها را تشدید کنند. برای حفظ سلامت فولیکول‌های مو، شما باید از این عادات بد دوری کنید و سبک زندگی و تغذیه سالم را پیش بگیرید.

11. مشکلات ناشی از عفونت یا التهاب

مشکلات ناشی از عفونت یا التهاب نیز می‌توانند باعث ریزش ابرو بعد از کاشت شوند. عفونت یا التهاب ممکن است در بعضی از مواقع پس از کاشت ابرو رخ دهد. در صورت بروز هر گونه علامت نامطلوب، شما باید فوراً به پزشک خود مراجعه کنید تا درمان مناسب را شروع کنید.

برای پیشگیری و درمان این مشکل، شما باید با پزشک خود مشورت کنید و دستورالعمل‌های او را دقیقاً دنبال کنید.

ریزش ابرو بعد از کاشت: بررسی اهمیت و علت بروز آن
برای پیشگیری و درمان ریزش ابرو بعد از کاشت، شما باید با پزشک خود مشورت کنید و دستورالعمل‌های او را دقیقاً دنبال کنید.

راه‌های پيشگيري و درمان ریزش ابرو بعد از کاشت

همانطور که گفتیم، ریزش ابرو بعد از کاشت یک پدیده طبيعي است که در بسیاری از موارد قابل جلوگیری و قابل درمان است. با این حال، برای به دست آوردن نتایج بهتر و دائمی‌تر، شما باید به راه‌های پیشگیری و درمان آن توجه کنید. برخی از این راه‌ها عبارتند از:

  • انتخاب یک پزشک مجرب و معتبر برای کاشت: پزشک با تجربه و با مهارت بالا می‌تواند فولیکول‌های مو را با دقت و حفظ سلامت آن‌ها منتقل کند.
  • دنبال کردن دستورالعمل‌های پزشک قبل و بعد از عمل: پزشک معمولاً دستورالعمل‌های خاصی را برای شما توصيه مي‌كند كه بايد آن‌ها را دقيقاً دنبال كنيد. این دستورالعمل‌ها به جلوگیری از عفونت، التهاب، آسیب‌دیدگی و خارش کمک می‌کنند.
  • جلوگیری از خارش، لمس یا تماس: خارش، لمس یا تماس محلی که کاشت ابرو انجام شده، ممکن است باعث آسیب به فولیکول‌های مو شود و ریزش آن‌ها را تشدید کند.
  • جلوگیری از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، حرارت، سرما یا آلودگی هوا: قرار گرفتن در معرض نور خورشید، حرارت، سرما یا آلودگی هوا ممکن است باعث خشكي، سوختگي، تحريك يا التهاب پوست و فوليكول‌های مو شود و ريزش آن‌ها را تشديد كند.
  • خوردن غذاهای سالم و مغذی: تغذیه مناسب نقش مهمی در سلامت فولیکول‌های مو دارد. برخی از مواد غذایی می‌توانند باعث تقويت، ترميم و رشد فوليكول‌های مو شوند و ريزش آن‌ها را كاهش دهند. شما باید غذاهای حاوی پروتئین، آهن، روي، ويتامين‌های A, B, C, D, E و بيوتين (biotin) را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله، ما به بررسی علت ریزش ابروها بعد از کاشت پرداختیم. ما به این نتیجه رسیدیم که ریزش ابرو بعد از کاشت یک پدیده طبيعي است که در بسیاری از موارد قابل جلوگیری و قابل درمان است. همچنین ما دلایل، عوامل تاثیرگذار و راه‌های پیشگیری و درمان این پدیده طبیعی را شرح دادیم. شما می‌توانید با رعایت نکات فوق، نتایج بهتر و دائمی‌تری از کاشت ابرو داشته باشید.

مطالب مرتبط  عوارض کاشت ابرو و راه‌های پیشگیری از آن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا