میهن کاشت

مزایا و معایب مزوتراپی غبغب چیست؟

مزوتراپی غبغب؛ رفع غبغب با این روش درمانی

امروزه روش های گوناگونی برای از بین بردن غبغب وجود دارد. اغلب این روش ها غیر جراحی و غیر تهاجمی هستند و معمولا دوره نقاهت آن ها کوتاه است. با این حال انتخاب روش مناسب برای هر فرد باید توسط پزشک متخصص تشخیص داده شود. مزوتراپی غبغب یکی از شایع ترین روش های رفع غبغب به شمار می رود. این روش درمانی، روشی کم تهاجمی است که به صورت تزریقی انجام می شود. مزوتراپی غبغب قادر به از بین بردن چربی های اضافی پوست بوده و به سفت کردن آن کمک می کند.

در ادامه به مزایای مزوتراپی غبغب، نحوه انجام آن و دلایل ایجاد غبغب خواهیم پرداخت.

مزوتراپی غبغب چیست؟

مزوتراپی غبغب یکی از رایج ترین شیوه های برطرف کردن غبغب می باشد. در این روش موادی شامل هورمون ها، داروهای ترکیبی، داروهای هومیوپاتی و ویتامین ها به پوست تزریق می شوند. تزریق این مواد از طریق سوزن های بسیار ریز که قطر کمی دارند انجام می شود و عمدتا بدون درد و خونریزی است. این مواد باعث حل شدن چربی های اطراف گردن و چانه می شود. اگرچه با یک بار تزریق شاهد تغییرات واضحی در ناحیه گردن و چانه خود خواهید بود، اما به منظور دریافت نتایج بهتر و سریع تر، بهتر است با توجه به نظر پزشک، دو الی سه بار دیگر نسبت به انجام تزریق اقدام کنید.

در هر جلسه از مزوتراپی غبغب پزشک با استفاده از یک سوزن ظریف و کوچک، تزریقاتی در نواحی گردن و چانه انجام می دهد. با توجه به شرایط ناحیه تحت درمان، ممکن است این تزریقات در قسمت های مختلفی از پوست اعمال شود. این مقدار از 1 الی 4 میلی متر متغیر است. در نهایت بعد از تزریق، پزشک متخصص به منظور اطمینان از نحوه تزریق، ناحیه مورد نظر را به آرامی ماساژ می دهد.

دلایل ایجاد غبغب چیست؟

بهتر است بدانید غبغب در اثر تجمع چربی اضافی در ناحیه گردن و چانه ایجاد می شود. اگرچه در ابتدای امر دلایل ایجاد غبغب ساده و طبیعی به نظر می رسد، اما لازم است بدانید علل ایجاد غبغب می تواند به طور عجیبی پیچیده باشد. به صورت کلی دلایل مختلفی باعث به وجود آمدن غبغب می شوند که در صورت شناسایی آن ها، درمان این عارضه راحت تر انجام می شود. برخی از مهم ترین دلایل ایجاد غبغب به شرح زیر است:

ژنتیک

یکی از مهم ترین دلایل ایجاد غبغب، به مسائل ژنتیکی مربوط می شود. به این صورت که اگر یکی از اعضای خانواده درگیر غبغب باشد، احتمال ابتلا به غبغب در شما افزایش خواهد یافت. به علاوه، ساختار استخوان فک نیز می تواند تأثیر زیادی در ایجاد غبغب داشته باشد.

تجمع چربی اضافی

یکی دیگر از دلایل ایجاد غبغب، تجمع چربی اضافی در زیر چانه است و گاهی ممکن است این چربی ها به تمام نواحی صورت منتقل شوند. در این شرایط با انجام تمرینات ورزشی ساده و پیروی از یک رژیم غذایی سالم می توان تجمع چربی در این نواحی را به میزان زیادی کاهش داد. این در حالی است که تجمع چربی در زیر چانه و گردن راهکار درمانی خاصی نداشته و فرد باید به دنبال روش های غیر تهاجمی مانند مزوتراپی غبغب باشد.

افزایش سن و پیری پوست

افزایش سن میزان کلاژن سازی پوست را کاهش می دهد و همین موضوع خاصیت ارتجاعی پوست را از بین برده و به افتادگی آن منجر می شود. با افزایش سن، تولید کلاژن کاهش یافته و تأثیرات نیروی جاذبه بر پوست بیشتر می شود. در نتیجه پوست نواحی گردن دچار افتادگی شده و به ایجاد غبغب منجر می شود. علاوه بر افزایش سن، عوامل دیگری نظیر سیگار کشیدن، رژیم غذایی ناسالم و قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید نیز منجر به پیری پوست خواهند شد.

ساختار صورت

گاهی ممکن است ساختار صورت به گونه ای باشد که تجمع مقدار کمی چربی به کاهش خاصیت ارتجاعی پوست و در نتیجه ایجاد غبغب منجر شود. این مورد در خصوص افرادی که صورت لاغری دارند نیز صدق می کند.

نوع وضعیت بدنی

اگر ماهیچه های بدن از نظر سلامتی در وضعیت مساعدی قرار نداشته باشند و عملکرد آن ها با اختلال همراه باشد، خاصیت ارتجاعی پوست در زیر چانه کاهش یافته و به افتادگی عضلات این نواحی منجر می شود. اگر دلیل ایجاد غبغب به ساختار بدنی ضعیف مربوط باشد، علاوه بر مزوتراپی غبغب، به تمریناتی برای تقویت عضلات نیز نیاز خواهد بود.

مطالب مرتبط  هزینه مزوتراپی ریش و سبیل
مزوتراپی غبغب چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
کاندیدای مناسب مزوتراپی برای غبغب

عوارض مزوتراپی غبغب

اگرچه به طور مشخص مزوتراپی غبغب با عوارض جانبی خاصی همراه نیست، اما اگر این کار توسط افرادی انجام شود که از تجربه و مهارت کافی برخوردار نباشند، می تواند به کبودی و قرمزی، تورم، التهاب و سوزش در محل تزریق منجر شود.

کاندیدای مناسب مزوتراپی غبغب

با وجود این که مزوتراپی غبغب از روش های کم خطر و ایمن محسوب می شود، اما بسیاری از افراد به خاطر شرایطی که دارند، نمی توانند از این روش بهره مند شوند. در نتیجه استفاده از آن با نتایج مورد نیاز همراه نخواهد بود. به صورت کلی استفاده از این روش برای افراد زیر مناسب نیست:

 • کسانی که از داروهای ضد انعقاد خون استفاده می کنند.
 • خانم هایی که در دوران شیردهی یا بارداری قرار دارند، بهتر است استفاده از مزوتراپی غبغب را به بعد از این شرایط موکول نمایند.
 • افرادی که مبتلا به بیماری های قلبی بوده و داروهای قلب مصرف می کنند.
 • افرادی که اضافه وزن شدید دارند و اضافه وزن آن ها همیشگی و پایدار نیست، بهتر است از روش مزوتراپی غبغب استفاده نکنند.
 • افرادی که درگیر بیماری هایی نظیر دیابت، بیماری های کبد یا کلیه هستند نیز بهتر است به سراغ این روش درمانی نروند.

نکات قبل از انجام مزوتراپی غبغب

بهتر است پیش از انجام مزوتراپی غبغب، توصیه هایی را در دستور کار خود قرار دهید تا شاهد نتایج مثبت و ماندگاری این روش باشید. در ادامه به برخی از مهم ترین نکات اشاره خواهیم کرد:

 • در صورتی که از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی استفاده می کنید، طبق نظر پزشک، یک هفته پیش از مزوتراپی، مصرف داروها را قطع کنید. در غیر این صورت خطر خونریزی و تورم در ناحیه تحت درمان افزایش خواهد یافت.
 • حداقل تا یک ماه قبل از مزوتراپی غبغب، از رفتن به سولار اجتناب کنید.
 • پیش از انجام مزوتراپی غبغب مصرف نمک را به حداقل برسانید.
 • حداقل یک هفته قبل از مزوتراپی غبغب، از مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکلی اجتناب کنید.
 • اگر داروی خاصی مصرف می کنید و یا به بیماری خاصی مبتلا هستید، حتما با پزشک خود در میان بگذارید.
 • حداقل تا چند هفته قبل از مزوتراپی غبغب، از مصرف داروهای گیاهی و مکمل های ویتامین اجتناب کنید.
مزوتراپی غبغب چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
مراقبت های پیش از مزوتراپی غبغب

توصیه های بعد از مزوتراپی غبغب

همانند سایر روش های زیبایی، رعایت توصیه های متخصص بعد از مزوتراپی غبغب حائز اهمیت می باشد. رعایت نکردن برخی از توصیه ها می تواند عوارض ناشی از این روش را افزایش داده و در بسیاری از موارد با افزایش التهاب همراه باشد. بهتر است بعد از مزوتراپی نکاتی را در برنامه خود قرار دهید تا عوارض احتمالی این روش را به حداقل برسانید.

 • حداقل تا 72 ساعت بعد از مزوتراپی غبغب به منظور جلوگیری از تعریق بدن، از انجام هرگونه فعالیت بدنی سنگین و تمرینات ورزشی شدید خودداری کنید؛ چرا که انجام ورزش می تواند به خارج شدن محلول تزریق شده منجر گردد.
 • حداقل تا دو روز بعد از مزوتراپی غبغب، از استحمام با آب داغ و رفتن به سونا خودداری کنید. دوش گرفتن با آب ولرم بعد از 8 ساعت مانعی ندارد.
 • به منظور کاهش درد، تورم و کبودی های پوست از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • بهتر است به منظور کاهش درد و پخش شدن مواد تزریق شده، ناحیه تحت درمان را به آرامی ماساژ دهید.
 • به منظور جلوگیری از کم آبی بدن، نوشیدن مقدار کافی آب را فراموش نکنید.
 • حداقل تا دو هفته بعد از تزریق مزوتراپی غبغب در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید؛ زیرا در این مدت پوست بسیار حساس و آسیب پذیر خواهد بود. هم چنین توصیه می شود هر 2 ساعت یک بار از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا