میهن کاشت

مراقبت های بعد از کاشت ریش شامل چه مواردی می شود؟

مراقبت های بعد از کاشت ریش

ریش یکی از مهم ترین اجزای صورت اقایان است که سبب جذابیت آن ها می شود. طبق بررسی های صورت گرفته؛ اغلب خانم ها، آقایانی که دارای ریش هستند را جذاب می دانند. با توجه به این موضوع به خوبی می توان متوجه این قضیه شد که داشتن ریش پر پشت و البته یک دست به عنوان یکی از معیارهای جذابیت و زیبایی شناخته می شود.

برخی از اقایان به دلایل مختلفی همچون وراثت، داشتن جای زخم بر روی صورتشان و… ممکن است ریشی پر پشت نداشته باشند. در گذشته این موضوع برای اقایان تبدیل به یک معضل شده بود. این روزها اما قضیه متفاوت تر از هر زمانی دیگری شده است. با پیشرفت علم و تکنولوژی روش های مختلفی برای کاشت ریش به وجود آمده است.

کاشت ریش و سبیل یک روش بی نظیر برای رفع عیوب ظاهری آقایان می باشد. این روش امروزه در کل دنیا مورد استفاده قرار می‌ گیرد. برای کاشت ریش صورت آقایان نیز از همان تکنیک‌ های مخصوص کاشت مو استفاده می‌‌ شود. همانطور که انتخاب پزشک و روش انجام این کار از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌ باشد، مراقبت‌ های بعد از کاشت ریش و سبیل نیز بسیار مهم است. اگر شما این کار را انجام دادید و در رابطه با مراقبت های بعد از کاشت ریش و سبیل سوالاتی دارید، با ما همراه باشید تا بتوانیم تمام نکات مربوط به مراقبت های بعد از کاشت ریش را به شما ارائه دهیم.

کاشت ریش به چند روش انجام می گیرد؟

برای کاشت ریش، روش های مختلفی وجود دارد. در میان تمام این روش ها اما دو ترفند FUT و FUE بیش تر از سایر روش ها مورد استقبال مردم قرار گرفتند. البته بیان کردن این نکته خالی از لطف نمی باشد که هر شخصی بنا به شرایطی که دارد؛ می تواند از سایر روش های کاشت ریش استفاده کند.

یکی از سوالات متداولی که ممکن است بسیاری از افراد آن را داشته باشند؛ این است که کدام روش کاشت نسبت به دیگری بهتر و البته نتیجه بخش تر است؟ در پاسخ باید بگوییم تشخیص این موضوع بر عهده پزشک معالج شما می باشد و نمی توان در مورد آن هیچ صحبتی داشت. پزشک با بررسی وضعیت شما می تواند در مورد این موضوع تصمیم گیری نماید. البته به این موضوع دقت داشته باشید که تنها تخصص پزشک نمی تواند برای نتیجه بخش بودن کاشت ریش کافی باشد؛ چرا که شخص باید به یک سری از مراقبت های بعد از کاشت ریش نیز توجه و دقت کافی داشته باشد.

مراقبت های بعد از کاشت ریش

انجام مراقبت های بعد از کاشت ریش و سبیل اهمیت بسیار زیادی دارند، زیرا این مراقبت‌ ها می‌ توانند بر روی نتیجه کار تاثیر مستقیم بگذارند. یکی از مواردی که افراد بعد از کاشت ریش و سبیل باید به آن دقت کنند، مصرف آنتی بیوتیک‌ ها می‌ باشد. البته این کار را باید زیر نظر پزشک مربوطه انجام دهند.

در نظر داشته باشید احتمال ایجاد عفونت بعد از انجام این کار بالا است. مصرف آنتی بیوتیک‌ ها می‌ توانند از بروز عفونت‌ های پوستی به بهترین شکل ممکن جلوگیری به عمل آورند. فرد بهتر است یک روز قبل از عمل و همچنین بعد از عمل روزی دو بار تا مدت ۵ روز از دارو هایی که پزشک متخصص تجویز کرده است استفاده کند. دارو های مسکن جزو مراقبت‌ های بعد از کاشت ریش محسوب می‌ شوند. افراد می‌ توانند از دارو هایی که پزشک تجویز کرده مصرف نمایند تا درد این جراحی را کاهش دهند. از مراقبت‌ های دیگر بعد از کاشت ریش و سبیل می‌ توان به اصلاح نکردن موهای کاشته شده اشاره نمود.

البته شما بعد از گذشت ۱۰ روز از انجام این کار می‌ توانید مو های کاشته شده را تا حدودی با قیچی کوتاه کنید. این کار می‌ تواند به رشد بهتر ریش های کاشته شده کمک کند. بهتر است بلافاصله بعد از انجام این کار، در هنگام صحبت کردن و یا غذا خوردن دهان خود را بیش از حد تکان ندهید. ممکن است بعد از کاشت ریش بر روی پوست شما نقاط قرمز رنگی مشاهده شود. به هیچ عنوان نگران نشوید زیرا این نقاط بعد از یک هفته به صورت خود به خودی از بین خواهند رفت.

مراقبت های بعد از کاشت ریش شامل چه مواردی می شود؟
کاشت ریش یک روش بسیار عالی برای آقایان

نکات مهم جهت مراقبت از کاشت ریش

همان طور که گفته شد؛ برای گرفتن بهترین نتیجه؛ نیاز است تا بعد از کاشت ریش، به یک سری از توصیه های پزشک خود مو به مو عمل کنید. در صورت سهل انگاری در انجام این کار؛ طبیعتا نتیجه کار آن طور که باید و شاید نخواهد بود.

  • تا 10 روز بعد از کاشت ریش از لمس کردن و خاراندن آن باید خودداری نمایید. در صورتی که به ریش خود دست بزنید؛ ممکن است به دلیل سست بودن پیوند، ریش شما دچار ریزش شود.
  • تا حد امکان در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.
  • از انجام فعالیت های ورزشی سنگین و حتی سبک دوری نمایید. وارد شدن فشار به ناحیه صورت ممکن است باعث آسیب رسیدن به موهای کاشته شده، شود.
  • اگر داروی خاصی مصرف می کنید؛ باید پزشک معالج خود را در جریان قرار دهید. تا 10 روز بعد از کاشت ریش خود نباید از داروهای رقیق کننده خون استفاده کنید.
  • از شنا کردن و استحمام در وان اجتناب کنید.
  • استعمال دخانیات نظیر قلیان و سیگار به کل ممنوع است.
  • از مصرف نوشیدنی های الکلی دوری کنید.
  • بنا به صلاح دید پزشک خود از سونا و جکوزی تا مدت زمان مشخص استفاده نکنید.
  • بعد از گذشت 10 روز و با مشورت پزشکتان؛ ریش هایتان که کاشته شده است را به وسیله قیچی کوتاه کنید. این کار باعث می شود تا سرعت رویش ریش های شما تا حد غیر قابل باوری افزایش پیدا کند. از اصلاح صورت خود به وسیله ماشین های ریش تراشی اجتناب کنید.
مطالب مرتبط  سن کاشت ریش و سبیل

دراز کشیدن و خوابیدن از دیگر معضلات متداول، افرادی محسوب می شود که ریش خود را به تازگی کاشته‌اند. نحوه درست خوابیدن از دیگر مراقبت های بعد از کاشت ریش محسوب می شود. به هنگام خوابیدن و دراز کشیدن نیاز است تا حتما از دو بالشت استفاده کنید تا سر شما با زمین کمی فاصله داشته باشد. البته این موضوع را نیز فراموش نکنید که تنها اجازه خوابیدن به صورت طاق باز را دارید و نباید به صورت یک ور و یا دمر بر روی زمین دراز بکشید. تا 10 روز بعد از کاشت ریش صورت خود باید به صورتی که گفته شد؛ دراز بکشید تا به ریش های شما آسیبی وارد نشود.

افراد باید از مالیدن، لمس کردن و خارش چانه و گونه خود خودداری کنند. همچنین باید از نور مستقیم خورشید دوری نمایند زیرا این موضوع می‌ تواند صدمات جبران ناپذیری به مو های کاشته شده افراد وارد کند و مشکلات زیادی را برای آن ها به وجود آورد. همچنین افراد باید از مصرف دارو های رقیق کننده‌ مانند آسپرین و یا دارو هایی مشابه آن خودداری نمایند. استعمال قلیان، سیگار، دخانیات و مصرف نوشیدنی‌ های الکلی می‌‌ تواند مشکلات زیادی را برای فرد در پی داشته باشد.

پس حتماً قبل  و بعد از انجام این کار از مصرف دخانیات خودداری نمایید. افرادی که کاشت ریش و سبیل را انجام می‌ دهند باید از محیط‌ های مرطوب و گرم دوری کنند. به عنوان مثال انجام شنا و استفاده از وان و حمام آب داغ می‌ تواند به فولیکول‌ های کاشته شده آسیب وارد کند. سونای خشک و مرطوب نیز جزو موارد ممنوع بعد از کاشت ریش و سبیل می‌ باشند زیرا گرمای موجود در سونا می‌ تواند به گرافت های کاشته شده آسیب‌ های زیادی وارد نماید.

بعد از کاشت ریش باید چه مواد غذایی مصرف کرد؟

یکی از مراقبت های بعد از کاشت ریش، بررسی نوع مواد غذایی می‌ باشد که افراد باید آن ها را مصرف کنند. بعد از انجام این کار باید از مایعات فراوانی مانند آب استفاده کرد. همچنین از مصرف نوشیدنی‌ های الکلی و مواد انرژی زا بپرهیزید. خوردن غذا های فست فودی و سرخ کردنی به هیچ عنوان توصیه نمی‌ شود. همچنین بهتر است از خوردن غذای سفت که به فک شما فشار وارد می‌ کند خودداری کنید. معمولاً پزشکان توصیه می‌ کنند که افراد بعد از انجام این کار غذا های آبکی مانند سوپ مصرف کنند.

همچنین غذا های نرم و پوره نیز جزو گزینه‌ های مناسبی برای این افراد محسوب می‌ شوند. مصرف دخانیات بعد از کاشت ریش و سبیل به هیچ عنوان توصیه نمی شود. تنباکو موجود در دخانیات می‌ تواند تاثیرات منفی بر روی نتیجه این جراحی بگذارد. پس اگر می‌‌ خواهید نتیجه ای بسیار عالی و مورد نظر خود را دست بیاورید، بهتر است به توصیه پزشک دقت کنید. از خوردن نوشیدنی های خیلی سرد و خیلی گرم نیز دوری کنید. صبر کنید تا  غذا و نوشیدنی شما دمای متعادلی به خود بگیرند.

نحوه شستشو و طرز خوابیدن بعد از کاشت ریش

یکی دیگر از مراقبت های بعد از کاشت ریش را می توان، شستشوی آن ها دانست. طبیعتا بعد از عمل کاشت، نواحی از صورت که به آن ها ریش پیوند خورده است؛ دچار خون مردگی می شوند. در صورتی که به این خون مردگی ها بی توجهی کنید؛ باید این انتظار را داشته باشید که صورت شما دچار عفونت شود. برای جلوگیری از این امر نیاز است تا صورت خود را به شیوه ای صحیح و البته اصولی بشویید. در صورت شستشوی غیر اصولی نیز ریش های کاشته شده ممکن است در معرض آسیب قرار بگیرند.

بعد از گذشت 2 روز از زمان کاشت ریش خود؛ باید به حمام رفته و به کمک یک بطری آب زخم های روی صورت خود را بشویید. برای انجام این کار باید به آرامی با نوک انگشت خود محل زخم را تمیز کنید. به این موضوع دقت داشته باشید که فشار انگشت شما نباید خیلی زیاد باشد تا ریش های شما از جای خود کنده شوند. البته به این مسئله نیز دقت داشته باشید که از محلول های پاک کننده صورت نیز می توانید با مشورت پزشک خود استفاده کنید. این کار را تا یک ماه انجام دهید تا صورت شما دچار عفونت نشود. مجدد این موضوع را یاد آور می شویم که در حین شستشو از دستکاری کردن ریش خود اکیدا خودداری کنید.

مطالب مرتبط  دوره نقاهت کاشت ریش چقدر است؟
مراقبت های بعد از کاشت ریش شامل چه مواردی می شود؟
بررسی مراقبت های بعد از کاشت ریش

آیا امکان استفاده از دارو بعد از کاشت ریش وجود دارد؟

بسیاری از افرادی که قصد کاشت ریش دارند؛ ممکن است با بیماری خاصی دست و پنجه نرم کنند. امکان مصرف برخی از داروها قبل و بعد از کاشت ریش وجود ندارد. بهتر است اگر داروی خاصی مصرف می کنید؛ حتما پزشک خود را در جریان این موضوع قرار دهید تا وی بتواند بهترین تصمیم را در این خصوص بگیرد. البته این موضوع را نیز به خاطر داشته باشید که برخی از داروها مانند داروهای رقیق کننده خون در لیست داروهای ممنوعه بعد از کاشت ریش قرار می گیرند.

در بسیاری از مواقع پزشک برای تسکین درد شخص متقاضی کاشت ریش، مسکن تجویز می کند تا وی در مواقع داشتن درد بتواند آن را مصرف کند. در برخی از مواقع نیز بعد از کاشت ریش شخص باید برای جلوگیری از به وجود آمدن عفونت؛ آنتی بیوتیک مصرف کند.

جمع بندی

حال که با مراقبت های بعد از کاشت ریش و سبیل آشنا شدید بهتر است به نکات دیگری نیز توجه کنید. این روش سبب می‌ شود تا شما بتوانید اعتماد به نفس خود را افزایش داده و مشکلات ظاهری خود را برطرف کنید‌. پس در انتخاب پزشک معالج خود نهایت دقت را به کار ببرید. پزشک باید از مهارت و دقت بسیار بالایی در انجام کاشت ریش برخوردار باشد. همچنین با توجه به شرایط شما و بانک مویی که انتخاب می‌ کند یک روش بسیار عالی را برای انجام این کار در نظر بگیرد. انتخاب فولیکول‌ های مو از اهمیت زیادی برخوردار می‌ باشد، زیرا این فولیکول‌ ها باید علاوه بر قوی بودن سلامت بالایی نیز داشته باشند تا بتوانند نتیجه مورد نظر را رقم بزنند.

 پزشک می‌ تواند از روش‌ های مختلف فولیکول‌ های موجود در بانک مو را استخراج کرده و سپس آن را در محل‌‌ های مورد نظر پیوند بزند. امروزه دستگاه‌ های مجهزی مانند پانچ‌ ها به وجود آمده اند که افراد می‌ توانند به صورت گروهی و یا تکی فولیکول‌ های مو را از بانک مو برداشت کنند. این کار سبب می‌ شود که روند انجام کاشت مو سرعت پیدا کرده و درصد خطا و اشتباه بسیار کاهش پیدا کند. پس روش و نحوه انجام این کار نیز بسیار مهم می‌ باشد زیرا شما می‌ توانید دوره نقاهت کوتاه‌ تری را سپری کرده و در سریع‌ ترین زمان ممکن به نتیجه ایده‌آل خود دست پیدا کنید و ظاهری جذاب و بی نقص داشته باشید. همچنین می توانید اعتماد به نفس از دست رفته خود را بازگردانید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا