میهن کاشت

عوارض مزوتراپی مو و صورت چیست؟

عوارض مزوتراپی؛ هر آنچه باید بدانید!

اگر در فکر استفاده از خدمات مزوتراپی هستید طبیعی است که بخواهید اطلاعاتی را درباره عوارض مزوتراپی به دست آورید. مزوتراپی مو و صورت فواید و مزایای قابل توجهی را برای متقاضیان به همراه دارد. با این حال استفاده از این روش ‌ها باعث بروز برخی عوارض در بدن هم می ‌شود. در این فرصت می‌ توانید اطلاعات مفیدی را درباره نحوه انجام مزوتراپی مو و صورت به دست آورده و با عوارض هر یک از این روش ‌ها آشنا شوید. علاوه بر این خواهید دانست که با بهره گیری از چه اقداماتی می ‌توان عوارض ناشی از مزوتراپی مو و صورت را در بدن کاهش داد.

مزوتراپی مو چیست؟

روش‌ های مختلفی برای مقابله با ریزش مو وجود دارد که مزوتراپی مو یکی از آنهاست. در این روش درمانی انواع ویتامین ‌ها، مواد معدنی و ترکیب اسیدهای آمینه به پوست سر بیمار تزریق می ‌شود. با انجام این کار می ‌توان ریزش مو را در افراد مبتلا درمان کرد. مزوتراپی مو باعث می‌ شود موهای نازک ضخامت بیشتری پیدا کنند و ریزش موی بیمار متوقف شود. موها بعد از انجام مزوتراپی استحکام و درخشندگی بیشتری خواهند داشت.

از جمله مزایای مزوتراپی مو جا دارد به موارد زیر اشاره کنیم:

 • فعال شدن رشد مو
 • کاهش شوره سر
 • کاهش قابل توجه ریزش مو
 • بهبود حجم، روشنی و نرمی مو
 • کاهش فعالیت غدد چربی
 • افزایش خون رسانی به ریشه مو

مزوتراپی صورت چیست؟

برای جوانسازی پوست بدون نیاز به عمل جراحی می ‌توان از مزوتراپی صورت استفاده کرد. در این روش مواد مغذی مختلف به طور مثال ویتامین ‌ها، آنزیم ‌ها، هورمون‌ ها و… به لایه میانی پوست صورت بیمار تزریق می ‌شود.

مزایای مزوتراپی صورت باعث می ‌شود بتوان آن را به عنوان یکی از بهترین راهکارهای جوانسازی پوست معرفی کرد. موارد زیر چند نمونه از مزایای مزوتراپی صورت است:

 • بهبود ظاهر پوست
 • تامین انواع نیازهای پوست
 • هیدراته نگه داشتن پوست
 • تامین مواد مغذی مورد نیاز پوست
عوارض مزوتراپی مو و صورت شامل چه مواردی است؟
عوارض مزوتراپی مو و صورت

عوارض مزوتراپی

عوارض مزوتراپی مو

همان طور که گفتیم استفاده از مزوتراپی علاوه بر فواید و تاثیرات مثبت می ‌تواند عوارضی را هم در بدن به وجود آورد. در این بخش درباره بعضی از عوارض احتمالی مزوتراپی مو صحبت خواهیم کرد.

مزوتراپی مو به وسیله تزریق مواد مختلف به پوست سر انجام می ‌شود. به همین دلیل کبودی و خارش محل تزریق جزو عوارض این روش است. همچنین ممکن است بیمار بعد از مزوتراپی مو متوجه ایجاد برجستگی در محل تزریق شود. مزوتراپی مو می ‌تواند باعث بروز قرمزی و ایجاد لکه‌ های تیره در پوست بیمار هم بشود.

سردرد به عنوان یکی از عوارض معمول مزوتراپی مو اعلام شده است. بعضی از افراد هم بعد از استفاده از این روش دچار حالت تهوع می‌ شوند. بروز عفونت باکتریایی یکی دیگر از عوارض مزوتراپی مو است. البته باید توجه داشت که امکان بروز این عارضه در بدن بسیار کم خواهد بود. در هر صورت اگر عفونت باکتریایی در بدن بروز پیدا کند توصیه می‌ شود بیمار موضوع را با پزشک در میان بگذارد.

محلولی که برای انجام مزوتراپی مو استفاده می ‌شود حاوی مواد گوناگون از جمله لسیتین است. بدن بعضی از افراد نسبت به لسیتین از خود حساسیت نشان می ‌دهد. بنابراین حساسیت به این ماده یکی دیگر از عوارض مزوتراپی مو است. برای جلوگیری از بروز حساسیت پزشک می‌ تواند قبل از مزوتراپی تست حساسیت را برای فرد متقاضی انجام دهد.

عوارض مزوتراپی صورت

مزوتراپی پوست صورت هم مثل مزوتراپی مو عوارض مختلفی را ایجاد می کند. در برخی موارد پزشک محلول مورد استفاده در مزوتراپی را به صورت نادرست تزریق می ‌کند. این اتفاق می‌ تواند عوارضی را در بدن ایجاد کند. به طور مثال باعث بروز تورم، قرمزی و برجستگی در محل تزریق مواد می ‌شود.

بروز درد یکی دیگر از عوارض مزوتراپی صورت است. ممکن است بیمار دردی را در محل تزریق احساس کند. همچنین بعضی از افراد دچار خارش، کبودی و خونریزی در محل تزریق می ‌شوند. برای مزوتراپی صورت از ژل اسید هیالورونیک خالص استفاده می‌ شود. بدن بعضی از مراجعه کنندگان به کلینیک زیبایی به این ماده حساسیت نشان می دهد. به همین دلیل انجام مزوتراپی باعث بروز آلرژی در آنها می ‌شود. گاهی اوقات وسایل مورد نیاز برای مزوتراپی صورت به درستی ضدعفونی نمی ‌شود. مثلا ممکن است در بعضی از مراکز از مواد ضعیف برای این کار استفاده کنند. انجام این اشتباه باعث بالا رفتن احتمال سرایت امراض پوستی و عفونی می ‌شود.

مطالب مرتبط  مراقبت های بعد از مزوتراپی مو

راه‌ های کاهش عوارض ناشی از مزوتراپی

با انجام بعضی اقدامات می ‌توان عوارض مزوتراپی مو و صورت را کم کرد. اقداماتی که باعث کاهش این عوارض می‌ شود عبارتند از:

هنگام انتخاب کلینیک و پزشک دقت کافی به خرج دهید

انتخاب کلینیک و پزشک مناسب یکی از راهکارهای موثر در کاهش عوارض مزوتراپی است. قبل از این که برای انجام مزوتراپی به پزشک مراجعه کنید باید انتخاب درستی داشته باشید. در حال حاضر مراکز مختلفی مشغول فعالیت در زمینه مزوتراپی هستند. طبیعتا کیفیت کار این مراکز یکسان نبوده و با هم متفاوت است. مراجعه به کلینیک خوب و استفاده از دانش و تجربه یک پزشک حرفه ‌ای می ‌تواند نیاز شما را به نحو مطلوب تامین کند. آشنایی با نمونه کارهای کلینیک برای داشتن یک انتخاب درست به شما کمک می ‌کند. 

تست حساسیت برای کاهش عوارض مزوتراپی مفید است

استفاده از تست حساسیت قبل از مزوتراپی یکی دیگر از راه‌ های کاهش عوارض مزوتراپی است. در بسیاری از مواقع ترکیباتی که برای مزوتراپی صورت و مو به کار می ‌رود باعث بروز حساسیت در بدن متقاضیان می ‌شود. به همین دلیل بهتر است قبل از اقدام به مزوتراپی اول از تست حساسیت استفاده شود. تست حساسیت مشخص می ‌کند که بدن شما نسبت به مواد مزوتراپی حساسیت نشان می ‌دهد یا خیر. کسانی که به این مواد حساسیت دارند نباید از مزوتراپی استفاده کنند. در چنین حالتی پزشک برای رفع نیاز مراجعه کننده روش ‌های درمانی دیگری را انتخاب می‌ کند.

عوارض مزوتراپی مو و صورت شامل چه مواردی است؟
عوارض مزوتراپی

مراقبت‌ های بعد از تزریق عوارض مزوتراپی را کم می ‌کند

پزشک بعد از انجام مزوتراپی از شما می ‌خواهد که مراقبت ‌های بعد از تزریق را دنبال کنید. اگر این مراقبت‌ ها را جدی نگیرید عوارض ناشی از مزوتراپی در بدن شما بیشتر خواهد شد. مراقبت ‌های بعد از مزوتراپی مو و صورت شامل موارد زیر می ‌شود:

مراقبت‌ های بعد از مزوتراپی مو

نکاتی که رعایت آنها عوارض مزوتراپی مو را کم می‌ کند:

 • بعد از انجام مزوتراپی مو باید تا ۸ ساعت از رفتن به حمام خودداری کنید. از روز سوم استحمام با آب ولرم برای شما بلامانع است.
 • برای کاهش عوارض مزوتراپی لازم است تا ۱ روز از مواد آرایشی مو، ماینوکسیدیل و محصولات حالت دهنده مو استفاده نکنید.
 • بعد از مزوتراپی مو تا ۱ روز مجاز به مصرف بعضی داروها برای مثال آسپرین، ایبوپروفن و… نیستید.
 • بعد از مزوتراپی تا ۲ روز از انجام فعالیت‌ های ورزشی خودداری کنید. همان طور که می‌ دانید بدن شما هنگام ورزش عرق می ‌کند. اگر بعد از انجام مزوتراپی مو ورزش کنید موادی که به پوست سر شما تزریق شده با عرق خارج خواهد شد.
 • اگر متوجه ایجاد برآمدگی در سرتان شدید موضوع را با کلینیک در میان بگذارید. برآمدگی روی سر بیشتر ناشی از تزریق محلول به پوست سر است.
مراقبت‌ های بعد از مزوتراپی صورت
 • برای برطرف کردن خشکی ایجادشده در پوستتان از محصولات مرطوب کننده ‌ای که برای پوست شما مناسب است کمک بگیرید.
 • برای کاهش عوارض مزوتراپی هنگامی که در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دارید محصولات ضدآفتاب استفاده کنید.
 • اگر بعد از مزوتراپی متوجه بروز قرمزی در پوست صورت خود شدید تا زمان برطرف شدن آن نباید اسید گلیکولیک استفاده کنید.
 • بعضی از محصولات آرایشی موجود در بازار بر پایه مواد معدنی تولید می‌ شوند. بعد از مزوتراپی از این محصولات استفاده کنید.
 • برای مقابله با عوارض مزوتراپی تا زمانی که بهبودی کامل حاصل شود مجاز به استفاده از لیزر و لایه بردارهای پوست نیستید.
 • بعد از مزوتراپی صورت تا ۵ روز از رفتن داخل آب هایی که کلر در آنها استفاده شده خودداری کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا